Куба, след десетилетия на изолация, започна да се превръща във все по-отворена и демократична държава. Поне това би заключил човек, когато чуе, че хиляди кубинци се вдигнаха на протест.
Със съобщения в Telegram, а по-късно и в Twitter, хиляди кубинци се съгласиха да се обединят с един глас.
Не с искания за демокрация, сваляне на правителството или свобода за политически затворници.
Протестът им е за нещо далеч по-ежедневно, но също толкова важно в дигиталния свят: Против високите цени на мобилния интернет.
С хиляди постове под хаштаг #BajenLosPreciosDeInternet (намалете цените на интернета), това е може би един от най-големите протести в страната, бил той и дигитален.
Кастро бие тревога: Предстои недостиг на стоки в Куба
Дисиденти, наблюдавани от правителството, се включиха в исканията. Но също така по-евтин мобилен интернет поискаха и студенти, бизнесмени и обикновени кубинци, които са всичко друго, но не и контрареволюционери.
Те не искат политическа промяна, а просто повече чуваемост от страна на правителството.
"Социалните мрежи революционират Куба", обяснява 20-годишен продавач от Хавана пред Washington Post. През юни той е бил от първите, включили се в протеста в Telegram.
"Това е единственият начин, по който ще ни чуят", твърди той.
В свят, завинаги променен от социални медии, Куба е една от последните крепости пред дигиталната революция. За кубинците домашният интернет стана малко по-достъпен едва през 2008 г., и дори и тогава беше с ограничение. Достъп имаха близки до правителството или пък определени професии, след стриктна проверка.
За повечето обикновени кубинци влизането онлайн се случваше през обществени хотспотове или пък с карта за телефон.
Куба ще създава "процъфтяващ и устойчив" социализъм
Всичко това се промени преди 7 месеца, когато 11-милионната нация направи технологичен скок и въведе 3G мобилната мрежа. Сега жителите на Куба могат да имат интернет от почти всяко място - стига да могат да си го позволят.
Най-евтиният пакет е $7 - относително висока цена в страна, където средната месечна заплата е $44. Това почти не спира кубинците и все повече от тях започват да използват интернет ежедневно. 2.2 млн. жители използват мобилните услуги.
Така те създават една нова класа - тази на онлайн гражданското общество, което се обединява зад каузи и социални искания по начин и в мащаб, който не е виждан в страната от доста време насам.
В продължение на години в Куба редица сайтове, считани за "политически чувствителни", бяха цензурирани. Правителството обаче изненада редица наблюдатели, и за разлика от страни като Китай, реши да не ограничава социалните мрежи като Facebook и Twitter.
Правителството – също онлайн
Президентът Мигел Диас-Канел, който прие властта от Раул Кастро преди година, дори има акаунт в Twitter. През май месец правителството дори предприе мерки, с които да се разреши изпозлването на WiFi в дома за още повече хора.
Всичко това дава шанс на кубинците да започнат своята дигитална революция, с туитове с оплаквания, които стигат директно до получателя.
Размяната като търговия: Петрол за ориз, Pepsi за съветски кораб
Това вероятно е доста некомфортно за някои от кубинските апаратчици, които не са свикнали да бъдат държани отговорни от обикновените хора. Неслучайно много държавни служители блокират потребителите, които се оплакват от тях.
Други обаче се оказват далеч по-отворени към критика. След като университетски професор се оплака във Facebook, че дървета в местния му парк биват отрязани, вицепрезидентът на местното правителство му отговори директно с детайлно, и много подробно обяснение.
"Преди години, когато бяхме с Фидел, можеше да му напишете уважително писмо, да му кажете, че покривът ви се нуждае от поправка", обяснява Либер Пуенте, шеф на кубинска IT фирма. "И ако имахте късмет, бригадата щеше да се появи - понякога дори с Фидел".
Критиките
Други използват социалните мрежи като отдушник за насъбрания си гняв. През 2015 г. дъщерята на 60-годишната лекарка Изабел Кабейо губи живота си в болница в Хавана. Изабел нееднократно повдигала случая до прокурорите и здравното министерство, настоявайки медицинския персонал да бъде разследван за нехайство. Уви, без резултат.
През март месец тази година тя си направила акаунт в Twitter. На Деня на майката вицепрезидентът Роберто Моралес Ойеда публикува туит с поздрав към кубинските майки, Изабел го нарича "нечеовек" и му казва, че е разбил живота й.
Той й отвръща: докторе, загубата на дъщеря и ли син е невъзвръщаема за родителите и роднините и е болезнена за всички. Но вие сте получили редица отговори за разследването за смъртта на вашата дъщеря... Спрете да питате.
За Изабел Кабейо обаче подкрепата от останалите хора в социалнаа мрежа се оказва източник на успокоение.
"Нещата напълно се промениха", казва тя. "Сега се чувствам подкрепяна. Знам, че властите, Включително Диаз-Канел, виждат съобщенията ми, и че светът знае ужасните неща, които се случиха с дъщеря ми. Вече нищо не може да бъде скрито. Без повече лъжи или пропаганда, които да скрият смъртта на дъщеря ми".
Властите също впрягат социалните мрежи да работят в полза на правителството. През април беше организирана демонстрация за правата на животните, която изкара стотици хора по улиците на Хавана. Акцията беше не само подкрепена от правителството, но и най-вече промотирана онлайн.
Все пак Куба остава държава с еднопартийна система, силно авторитарна, и хората не са свикнали да подлагат на въпрос авторитета на лидерите. Вместо това се фокусират върху локални и по-лични проблеми, което загатва за известен прием на комунистическата система на острова.
Но има признаци за обратната тенденция. Критиките и оплакванията не са точно това, с което правителството е свикнало. След протеста за цените на интернета, държавната медия обвини платени от САЩ "наемници". Организаторите и участниците отричат.
"Това няма нищо общо със Америка или кубинските американци", настоява 20-годишният продавач от Куба, който не разкрива името си. "Хората са уморени от лъжите".
Неудобните въпроси
Тази пролет ЛГБТ обществото в Куба започва да организира прайд, основно онлайн. Властите обаче бързо успяват да наложат забрана за прайда, като дори и тя се случва онлайн: Кубинския национален център за сексуално образование заяви във Facebook, че събитието е отменено, заради "нови напрежение в международен и регионален контекст".
Организаторите бързо успяват да се организират, отново онлайн, и стотици се обявяват против забраната. Успяват да проведат кратък марш, преди да бъдат спрени от полицията, която задържа някои от протестиращите.
Според активиста Норгес Родригес, властите вероятно не са знаели какво си навличат на главата, въвеждайки 3G мрежата.
"Но сега не могат да си я вземат обратно", казва той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.