За шести път за 1200 години, подът на базиликата "Сан Марко" е покрит с вода. Двама души за загинали на о. Пелестрина – тънката ивица вода, която разделя Венеция от Адриатическо море. Хотелите приготвят гумени ботуши за всичките си гости, но ги съветват да не излизат навън.
Високата вода всяка година залива Венеция, но този път последиците са катастрофални. Кметът на града Луиджи Бруняро обяви "бедствено положение“ и заяви, че "наводнението ще остави трайни отпечатъци върху Венеция“.
"Молим правителството да ни помогне. Сумата ще е голяма. Всичко това е резултат от глобалното затопляне“, каза Бруняро.
Управителят на региона Венето Лука Дзая описа ситуацията като "апокалиптична", а щетите "невероятни и плашещи".
Площадът пред "Сан Марко" е като гигантска локва, покрит от близо 184 см. вода. Нивото е близо до онова от най-тежкото наводнение на Венеция през 1966 година, когато беше 196 см. В резултат на това, 80% от италианският град е под вода, съобщават от ТАСС.
Водите отнесоха маси и столове от кафенета, наводниха магазини, а продавачите панически се опитваха да спасят стоките си. Три лодки, които играят ролята на автобуси, потънаха.
Туристите въпреки това продължиха да се наслаждават на италианския град.
Днес се очаква нивото на водата да се покачи още, според информация на The Guardian. То може да надмине 1,9 метра.
До сега Акуа Алта се случваше два пъти в годината – през есента и през пролетта. Но с покачването на нивото на световния океан, може да се случи по всяко време.
Съвсем доскоро се говореше, че Венеция потъва, но сега жителите й категорично заявяват, че тя "потъва по-бавно, отколкото морето се вдига“.
Четири от шестте пъти, в които базиликата Сан Марко е била наводнявана за 12 века са се случили през последните 20 години.
"В момента сме изправени пред изключително висок прилив. Всички са мобилизирани да се справят с извънредната ситуация", написа по-рано кметът на Венеция Луиджи Бруняро в социалната мрежа Twitter.