Колкото и да отрича украинският президент, сянката на демоничния олигарх Игор Коломойски витае над управлението му и половин година след встъпването в длъжност, опетнява неговата репутация и затруднява отношенията му със Запада.
Всички говорят за този къдрокос, присмехулно усмихнат и остроезичен 56-годишен милиардер с войнствен темперамент, пише Франс прес. Западните дипломати, Международният валутен фонд и бизнес средите се питат реално или въображаемо е приписваното му влияние върху младия държавен глава Володимир Зеленски.
Игор Коломойски внушава страх, тъй като името му се свързва с цял куп скандали. И вече от седмици прави все нови противоречиви изявления.
Веднъж се обявява за дефолт по външния дълг, друг път - за сближаване с Русия в разрез с досегашната прозападна стратегия на Украйна, при все че според Киев страната воюва с Москва. Това обърква съюзническите държави.
"Безспорно той е основният проблем за отношенията на Зеленски със Запада", смята украинският политолог Володимир Фесенко.
Съветничката в Белия дом Фиона Хил също заяви миналия месец пред американски депутати, че е "крайно разтревожена от отношенията между Зеленски и този господин Игор Коломойски".
В отговор на въпрос по тази тема през седмицата Володимир Зеленски сухо отсече, че "господин Коломойски не е президент на Украйна" и Киев не се отклонява от пътя "към европейска интеграция".
Марионетка?
Подозренията все пак са налице, доколкото президентът, заемащ поста от май винаги е могъл да разчита на олигарха. Неговата телевизия "1 + 1", една от най-големите в страната, отразяваше кампанията на актьора в добра светлина.
Тя излъчваше и хумористичните му шоута, а после - сериала "Слуга на народа", в който той игра ролята на обикновен учител, станал президент, критикувайки вездесъщата корупция."Коломойски е бизнес партньорът на Зеленски, а по всичко личи, че е и негов наставник", писа наскоро във Facebook Володимир Ариев, депутат от прозападната опозиция.
Оттогава критиците на 41-годишния президент го наричат "марионетка на Коломойски", припомняйки, че олигархът се завърна след години в изгнание точно преди встъпването в длъжност на държавния глава.
Назначаването на един от бившите му адвокати за шеф на президентската администрация също хвърли мнозина в недоумение.
"Страхът иде от възможността Коломойски да е мажоритарният акционер на Зеленски", резюмира Серхий Фурса от инвестиционната група Драгън кепитъл, и неговите икономически интереси накрая да надделеят над "тези на страната".
Тази предполагаема близост смущава още повече, доколкото Володимир Зеленски спечели популярност с обещания "да пречупи системата" на корупция и игри на влияние между света на бизнеса и политическия свят, разяждащи обществения живот, откакто страната е независима от Съветския съюз, разпаднал се през 1991 г.
"Слуга на народа или слуга на олигарси?" е заглавието на материал, публикуван през октомври от американския аналитичен център Атлантически съвет.
Според други наблюдатели Игор Коломойски всъщност далеч не е толкова влиятелен, колкото изглежда.
Война няма да има
По думите на Фесенко с действията си олигархът показва преди всичко "неспособността да се примири с факта, че Зеленски вече не е негов подчинен".
"Историята с Коломойски се надценява", уверява и високопоставен украински източник. "Но медийният шум около него е много полезен, защото ограничава възможността за сътрудничество" на властта с олигарха, добавя той.
"Ужасно дете" на бизнеса, заграбвал някога предприятия с помощта на въоръжени бойци и финансирал подразделения, участвали във войната с пропуските сепаратисти в Източна Украйна, Игор Коломойски е фактор с осезаема тежест в икономиката на страната предвид интересите му в металургията, електроснабдяването и горивния сектор.
Той обаче изгуби основния си актив - най-голямата банка в страната Приватбанк, национализирана набързо през 2016 г. след предполагаема злоупотреба за 5,5 милиарда долара според оценка на централната банка.
Властите уверяват, че учреждението никога няма да бъде върнато на олигарха въпреки неговите усилия за анулиране на национализацията.
Западните съюзници на страната обаче очакват сигнал, че Украйна наистина започва борба с корупцията. Например разследване срещу бившите собственици на Приватбанк.
Президентът "няма да отстъпи нищо" на олигарха, твърди източник, близък до канцеларията на държавния лидер. Според него обаче няма как да избухне "открита война", защото Володимир Зеленски се чувства донякъде длъжник на Коломойски.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.