Пътят към Brexit е открит - снощи консерваторите на Борис Джонсън спечелиха с безпрецедентно мнозиство изборите във Великобритания. Това не се беше случвало от ерата на Маргарет Тачър, отбелязва френският вестник "Фигаро".
След победата си, Борис Джонсън заяви, че е получил мандат не само да довърши напускането на ЕС, но и да обедини страната и да я поведе към прогрес, отбелязва вестникът.
Според британският вестник "Телеграф", британската лира стигна най-високия си курс от едно десетилетие. Изданието още подчертава, че консервативната партия отбеляза най-добрите си резултати от 1987 година.
Резултатите от изборите означават, че ще напуснем ЕС до няколко седмици. Все още обаче не е ясно какви бъдещи отношения планира да поддържаме със съюза консервативният премиер, подчертава британският в. "Гардиън".
В краткосрочен план това означава, че ще приключим с Брекзита до края на януари 2020 г., макар че практически може и да не е така. Но за правителството може да е изгодно да остави впечатлението, че нещата са приключили.
Самото оттегляне от ЕС ще бъде разтърсващо събитие. Всяко правителство ще може да посочи това събитие като изпълняване на волята на британския народ. За да запази илюзията, че нещата са приключени, сегашното правителство ще трябва да направи две неща: да поддържа дебат за отношенията с ЕС възможно най-отегчителен и фокусиран върху техническите подробности, и да стартира привличащи вниманието политически инициативи, които оставят впечатлението, че Великобритания е продължила напред. Ако в резултат на всичко това Брекзитът падне от първа на шеста страница на вестниците, мисията е изпълнена!
Но истината е, че все още не знаем какви отношения с ЕС иска Джонсън. От една страна консерваторите, подкрепящи мекия Брекзит, му посочват, че с толкова голямо мнозинство премиерът може да се освободи от хватката на Групата за европейски изследвания (ERG), да договори мекият Brexit, който винаги е искал и да напусне ЕС с минимум проблеми за британците, като ограничи икономическите последствия от Брекзита.
От друга страна, Групата смята Джонсън за своята възможност да получат желаните от тях не особено близки връзки с ЕС.
Решението на премиера ще определи икономическата съдба на страната в краткосрочен план. Слабо споразумение за свободна търговия ще има значително икономическо отражение върху Великобритания, изразяващо се в загубата на между 1,1 и 2,6 на сто от БВП. При отношения, базиращи се само върху правилата на Световната търговска организация, тези числа ще бъдат между 3,2 и 4,5 на сто.
Залозите трудно биха могли да бъдат по-високи. Възможно е правителството да убеди хората, че Брекзитът е приключил през януари 2020 г., но няма да може да се скрие от икономическите последствия. И, благодарение на голямото им парламентарно мнозинство, отговорността за всички последствия ще носят консерваторите.
В резултат на изборите Великобритания, която след референдума от 2016 г. излизаше от една криза и изпадаше в друга, с несигурно изглеждащо бъдеще, получи момент на рядко срещана яснота, отбелязва в. "Ню Йорк таймс".
Предстоят 5 години управление на Борис Джонсън, Брекзитът ще се състои - а Лейбъристката партия е отново пред екзистенциална криза, подчертава Тони Травърс, преподавател в Лондонското висше училище по икономика. Очаква се Шотландската национална партия да получи 49 от общо 59 места в Камарата на общините, които зависят от шотландските гласоподаватели. Силното й представяне може да доведе до нови призиви за референдум за независимост на Шотландия, на който премиерът се противопоставя.
Подкрепата, която британските работници оказаха на Консервативната партия, също може да ограничи възможностите на Джонсън да договори търговско споразумение с ЕС. Тези гласоподаватели ще искат възраждане на индустриалната икономика и защита от вноса - което противоречи на идеите на премиера и неговите помощници за търговия, базираща се на свободния пазар и по-малко документация.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.