Има доказателства, че разбилият се в Иран украински пътнически самолет е бил свален от ракета земя-въздух, която може да е била изстреляна непреднамерено, заяви британският премиер Борис Джонсън, цитиран от Ройтерс.
Джонсън призова за пълно и прозрачно разследване на катастрофата на самолета, при която загинаха всичките 176 на борда, сред които четирима британци.
"Великобритания продължава да призовава всички страни към спешна деескалация, за да се понижи напрежението в региона", заяви Джонсън.
Същата позиция изрази канадският премиер Джъстин Трюдо.
"Разполагаме с разузнавателна информация от множество източници, включително от нашите съюзници и от нашите собствени служби, че самолетът е бил свален от иранска ракета земя-въздух. Възможно е това да е станало непреднамерено. Тази нова информация засилва нуждата от щателно разследване на случилото се", заяви Трюдо.
Той добави, че украинският президент Володимир Зеленски го е информирал, че Иран ще допусне украински следователи в страната.
Сред загиналите 176 души в самолета е имало 63 канадци.Президентът на САЩ Доналд Тръмп вече изрази подобни подозрения, а според редица медии американското разузнаване е все по-убедено, че самолетът е бил свален погрешка от Иран.
Ръководителят на Организацията за гражданска авиация на Иран, Али Абедзаде, обаче отрече предположението на украинските власти, че катастрофиралия в Техеран Боинг 737 на МАУ може да бил свален погрешка, предава БГНЕС.
Абедзаде подчерта, че
ракетното нападение на самолета е "научно невъзможно".
Той обясни, че на същата височина в този момент са били още няколко пътнически самолета.
"Версията, че самолетът е бил свален от ракета, не може да бъде вярна при никакви обстоятелства", каза Абедзаде. Той подчерта, че има "пълна координация" между военния и гражданския сектор в страната.
Абедзаде също отрече съобщенията, че Иран отказва да предаде черните кутии на САЩ. Той отбеляза, че на всички заинтересовани от разследването страни ще бъде предоставена необходимата информация.
Украинският самолет е бил свален случайно от иранска зенитно-ракетна система, обявиха часове по-рано пред "Нюзуик" служител от Пентагона, високопоставен представител на американското разузнаване и източник от иракското разузнаване.
Машината "Боинг 737", която падна край Техеран вчера и уби всичките 176 души на борда, е била ударена от ракета, изстреляна от произведена в Русия ракетно-въздушна система "Тор М1", наричана от НАТО Gauntlet, съобщиха вчера три източника пред "Нюзуик" - служител от Пентагона, високопоставен представител на американското разузнаване и източник от иракското разузнаване. Според Пентагона инцидентът е станал случайно.
Малко преди това украинските власти обявиха, че не изключват вероятността иранска зенитна ракета руско производство да е свалила пътническия самолет край Техеран.
Президентът Володимир Зеленски изпрати в Техеран украинската делегация, състояща се от 45 души от 12 министерства и ведомства. Те проучват няколко версии за внезапното падане вчера на машината, чийто двигател по първоначални данни се е запалил. Според Данилов "една от основните" е за поразяване на самолета с ракета от зенитно-ракетен комплекс, включително модел "Тор".
Досега като най-вероятна причина за падането на украинския самолет, пътуващ от Техеран за Киев, се посочваше техническа неизправност на самолета.
"В момента не бих изключил всички версии. Като се има предвид, че тази нощ беше неспокойна в Техеран - иранската страна нанесе удари срещу американските военни бази в Ирак, всякакви възможни причини за катастрофата са възможни при това положение. Включително терористичен акт", каза пред украински медии бившият зам.министър на инфраструктурата на Украйна Александър Кава.
Трагедията със самолета стана рано сутринта на 8 януари, след като машината излетя от летището в Техеран. На борда имаше 167 пътници и 9 членове на екипажа, всички загинаха. Сред жертвите има 82-ма иранци, 63 граждани на Канада, 11 души от Украйна (2 пътници и 9 членове на екипажа), от Швеция - 10 души, граждани на Афганистан - 4 души, по трима от Германия и Великобритания.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.