Първоизточникът на вируса в Китай може би са змиите – кобри и крайтове, смятат китайски изследователи. Резултатите, потвърждаващи това изследване, са публикувани в списание Journal of Medical Virology.
Епидемията започна в китайския град Ухан през декември. До момента заразените вече са над 600 души, от тях 95 са в критично състояние, а 17 души са починали.
В началото основната част от хоспитализираните пациенти са били купувачи или работещи на местния пазар за морски продукти, пише Газета.ру.
Там се е продавало месо и от други животни за храна – плъхове, язовци, камили, птици, влечуги.
Тъй като не е известно да има коронавирус, който да поразява морските животни, се предполагаше, че епидемията е свързана с останалите продукти.
Новото изследване потвърждава тези догадки – генетичният код на вируса 2019-nCoV се оказа много сходен с щамове, които предизвикват атипична пневмония при прилепите.
По-внимателното изучаване на генетичния код на вируса показало още по-силно сходство с щам, който напада змиите.
В дивата природа те често ловуват прилепи и е възможно вирусът първоначално да е мутирал, за да се заразят те се него.
Змии са се продавали на пазара, затова е напълно възможно те да са станали източникът на епидемията.
Как обаче вирусът се е адаптирал и към топлокръвни, и към студенокръвни, засега остава загадка.
Произходът на вируса предстои да бъде проследен. От началото на епидемията пазарът е затворен, което затруднява издирването на животното-първоизточник.
За да бъде потвърден произходът на вируса, трябва да бъдат взети проби от вирусна РНК от животни, които се продават на пазара, както и от диви змии и прилепи. Резултатите от изследването обаче вече могат да помогнат за подобряване на профилактиката и лечението на заболяването.
Коронавирусът може да се окаже толкова смъртоносен, колкото и испанският грип, предупреждава професор Нил Фъргюсън от Имперския колеж в Лондон.
„Новите вируси се разпространяват много по-бързо, защото все още нямаме имунитет срещу тях – казва той.- Смъртността от 2019-nCoV е около 2%, колкото при испанския грип“.
Повечето случаи на пневмония са предизвикани от бактерии, обясняват специалисти, затова болестта може да бъде излекувана с антибиотици. При вирусната пневмония лечението е предимно поддържащо.