Смъртните случаи по света може да достигнат 15 млн. души дори и в най-оптимистичния сценарий при пандемия от новия коронавирус. Това твърди в изследване на Австралийския национален университет.
Икономическите загуби може да достигнат 2.3 трилиона долара и глобалният БВП да се срине, съобщава "24 часа".
При катастрофален ценарий вирусът може да убие 68 млн. души, включително стотици хиляди във Великобритания и САЩ. Двамата автори на изследването твърдят, че дори при контролирано разпространение на заразата може да се стигне до значителен икономически срив.
Прогнозите са смъртните случаи по страни да са по няколко милиона в Индия и Китай, около 230 000 в САЩ, 64 хиляди във Велибокритания, 60 хиляди във Франция и около 79 000 в Германия.
Според доклад на Азиатската банка за развитие (АБР), епидемията от коронавирус може да доведе до загуби на стойност 347 млрд. долара на фона на резкия спад на вътрешното търсене и туризма, нарушаването на доставките и последиците за здравето, съобщава ДПА.
Сценарият за най-добро развитие на ситуацията се основава на бързо овладяване на епидемията, като различните видове ограничения бъдат премахнати два месеца след края на януари, а най-лошият сценарий предвижда продължителна епидемия, при която предпазните мерки продължават шест месеца.
Минималните загуби са изчислени на 77 млрд. долара или 0,1% от брутния вътрешен продукт (БВП), посочи финансовата институция с централа в Манила. Максималните очаквани загуби представляват 0,4% от световния БВП, предаде "Монитор".
Две трети от последиците засягат Китай, откъдето тръгна епидемията. Загубите на Китай могат да достигнат 237 млрд. долара или 1,7% от китайския БВП, а останалата част от развиваща се Азия ще изгуби 42 млрд. долара или 0,5 на сто от БВП при най-лошия развой на събитията, се посочва в доклада.
По-рано днес азиатските акции рязко поевтиняха на Уолстийт заради бързо нарастващите опасения от епидемията от коронавирус. Според международната рейтингова агенция S&P Global темпът на растеж на китайската икономика ще се забави до 5 на сто през 2020 г. на фона на разпространението на коронавируса.
Икономиката на Китай тази година ще нарасне с 5 на сто, ако Пекин успее да овладее епидемията до края на март, прогнозира Стандард енд Пуърс.
Предишните очаквания бяха за растеж от 5,7%. Ако пикът на епидемията е бил през февруари, то годишният растеж на втората по големина световна икономика може да достигне 5,5 на сто. Ако пикът настъпи през април, показателят ще се понижи до едва 4,4 на сто. Ако разпространението на вируса не бъде овладяно, то негативните икономически последици могат да се развият в геометрична прогресия, прогнозират още от S&P.
За 2021 г. агенцията очаква икономическият растеж на Китай да се ускори до 6,4 на сто.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.