На първата годишнина от протестите на площад Тянанмън 50 хил. души се събират в Хонконг, за да почетат паметта на убитите. Това е единственият намек за демокрация на територията на Китай. В продължение на 30 години нощните бдения са организирани в Хонконг, докато в останалата част на Китай са забранени. До тази година.
Тази година събитието бе отменено заради пандемията от COVID-19. То все пак се състоя благодарение на група хора, които решиха да пренебрегнат правилата. Всички те се страхуват от едно - това да не е последният път, в който ще бъде почетена паметта на жертвите на Тянанмън.
"Аз бях домакин на бдението в продължение на 10 години. Тази година то бе отменено, като всички останали големи събирания, заради коронавируса. Но след като се прие новият закон за сигурността, може би никога повече няма да организираме бдението. Все още се опитвам да осъзная новината. Притеснена съм", казва Лит Минг-Уай пред BBC.
Преди дни Китай реши да приеме нов закон, който превръща подкопаването на властта на Пекин в Хонконг в престъпление. Според властите свободата на града няма да бъде засегната. Но обществото не им вярва.
В театър в Хонконг се играе пиесата "35-ти май", която разказва историята на семейство, чийто син е убит по време на протестите.
"Имам за патриот, тъй като се надявам, че властите в страната ми ще осъзнаят какво са сторили грешно. Играем пиесата само в Хонконг. Можеш да видиш, че публиката наистина има нужда от нея и искат да я гледат", казва сценаристът Кандис Чонг. За това на 4 юни пиесата бе излъчвана онлайн безплатно.
"Има страх. Хората се чувстват заплашени. Но не искам да се предам толкова бързо", казва Лит Минг-Уай.
Въпреки страха обаче, хиляди се събраха на 4 юни за да отбележат 31-та годишнина от събитията на площад Тянанмън. Полицията не се намеси, но следващата година сценарият може да е друг.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.