Работата над 55 часа седмично може да представлява "сериозна опасност за здравето", установява ново проучване.
Дългото работно време води до хиляди смъртни случаи всяка година, в тенденция, която се задълбочава от икономическата несигурност поради пандемията от коронавируса, заяви Световната здравна организация (СЗО).
В първото глобално проучване за загубата на живот, свързана с по-дългото работно време, статия, публикувана в списание "Environment International" показва, че 745 000 души са починали от инсулт и сърдечни заболявания, свързани с дългото работно време през 2016 г. Изследването също така отбелязва, че броят на хората, които работят дълги часове, се увеличава и в момента възлиза на 9% от общото население на света, съобщава БГНЕС.
"Работата от 55 часа или повече на седмица е сериозна опасност за здравето", каза Мария Нейра, директор на Департамента по околна среда, изменение на климата и здравеопазване на СЗО. "Това, което искаме да направим с тази информация, е да насърчим повече действия и по-голяма защита на работниците", каза тя.
"Пандемията от COVID-19 промени значително начина, по който работят много хора", каза генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус.
"Работата от разстояние се превърна в норма в много индустрии, като често размива границите между дома и работата. Никоя работа не си струва риска от инсулт или сърдечно-съдови заболявания. Правителствата, работодателите и работниците трябва да работят заедно, за да постигнат съгласие относно ограниченията за защита на здравето на работниците", добави Гебрейесус.
СЗО и Международната организация на труда (МОТ) изчисляват, че 398 000 души са починали от инсулт и 347 000 от сърдечни заболявания през 2016 г. в резултат на работа поне 55 часа седмично. Между 2000 и 2016 г. броят на смъртните случаи от сърдечни заболявания, свързани с дългото работно време, се е увеличил с 42%, а от инсулт с 19%. Изследването заключава, че работата 55 или повече часа седмично е свързана с 35% повишен риск от инсулт и 17% по-висок риск от смърт от исхемична болест на сърцето, в сравнение с работа от 35 до 40 часа седмично.
"Пандемията ускорява развитие, което може да подхрани тенденцията към увеличаване на работното време", каза СЗО.
Изследователите казват, че 72% от жертвите на преумора през 2016 г. са мъже, предимно на средна възраст или повече. Изследването също така показва, че хората, живеещи в Югоизточна Азия и региона на Западен Тихи океан, са най-засегнати.
Ограничаването на часовете на работа ще бъде от полза за работодателите, тъй като е доказано, че това повишава производителността на работниците, каза техническият директор на СЗО Франк Пега.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.