IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Талибаните спечелиха войната, а могат ли да управляват Афганистан?

Кои са големите предизвикателства сега пред тях?

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Войната в Афганистан си има победител и това са талибаните, но сега те трябва да управляват страната. А преходът представлява огромно изпитание за ислямистите в отчайващо бедна, дипломатически изолирана страна, където дълбоко вкоренените политически и социални проблеми са усложнени от повече от четири десетилетия война, предава БГНЕС.

Ето пет предизвикателства пред талибаните.

Липса на доверие

Има широко разпространено подозрение към талибаните сред афганистанците и за това има основателни причини.

Когато ислямистите предишния път бяха на власт от 1996 до 2001 г., те наложиха тежка интерпретация на ислямското право. Те изолираха жените от образование и обществени пространства, брутално екзекутираха политически опоненти и избиваха религиозни и етнически малцинства като хазарите.

Този път талибаните обещаха по-мека система, включително права на жените.Те също така обещаха приобщаващо правителство, провеждайки разговори с различни действащи лица в афганистанската политика - включително бившия подкрепян от САЩ президент Хамид Карзай. Те дори изпратиха представители при шиитското малцинство на хазарите, което претърпя брутално насилие от страна на талибаните през 90-те години.

Въпреки че в някои части на провинциите в Афганистан имаше облекчение, където хората искаха прекратяване на насилието, много афганистанци казват, че действията, а не думите, имат значение.

Жените, особено в градовете, продължават да се страхуват да излязат навън и има поне един район на въоръжена съпротива - в долината Панджшир, традиционен антиталибански бастион.

Икономическа, хуманитарна катастрофа

Афганистан е една от най -бедните нации в света. След свалянето на талибаните през 2001 г. огромни количества чуждестранна помощ се вливат в страната. Международната помощ беше повече от 40 процента от БВП през 2020 г. Повечето от тези средства сега са спрени, без гаранции за останалите.

Талибаните също нямат достъп до фондовете на афганистанската централна банка, държани в САЩ.

Тази криза може да означава бедствие, тъй като талибаните трябва да измислят как да плащат на държавните служители и да продължат да управляват критична инфраструктура като вода, електричество и комуникации.

Организацията на обединените нации също предупреди за хуманитарна катастрофа, като хранителните запаси са ниски поради смущения, причинени от конфликт, както и тежка суша.

Като бунтовници талибаните са имали големи приходи - стотици милиони долари според оценките на наблюдателите на ООН. Но това е малка сума в сравнение с изискванията на Афганистан като държава, казват експерти.

Талибаните са придобили някои източници на доходи след превземането на Афганистан, като например митнически приходи от гранични пунктове, но това също е част от националните нужди.

Изтичане на мозъци

Освен с паричната криза, талибаните се сблъскват с друг критичен недостиг: квалифицирани афганистанци.

Когато ръководените от САЩ сили започнаха да се изтеглят и предишното правителство започна да губи контрол, афганистанците с умения, опит и ресурси се насочиха към изходите. Те включваха бюрократи, банкери, лекари, инженери, преподаватели и висшисти, всички ужасени от живота при ислямистите.

Изглежда, че талибаните са наясно с въздействието, което такова изтичане на мозъци би могло да има върху афганистанската икономика.

Техният говорител призова квалифицираните афганистанци да не напускат, като заяви, че страната има нужда от "експерти" като лекари и инженери.

Дипломатическа изолация

При първото си управление талибаните до голяма степен бяха пария на световната сцена.

Този път те се стремят към широко международно признание, въпреки че повечето държави са преустановили или затворили дипломатическите си мисии в Кабул.

Групата има контакти с регионални сили като Пакистан, Иран, Русия и Китай, както и с Катар - който от години е домакин на политическо представителство на талибаните. Но никой все още не ги е признал и САЩ заявиха, че всяка легитимност "ще трябва да бъде спечелена".

В очевиден знак за разделението в начина на поведение към талибаните, Китай и Русия се въздържаха от резолюция на Съвета за сигурност на ООН, изискваща групата да остави афганистанците да напуснат. Москва и Пекин не са използвали ветото си, след като езикът, свързан с талибаните, е омекотен, твърдят експерти.

Терористична заплаха от ИД

Талибаните може да са поели контрола над Афганистан, но заплахата от терористични атаки в страната не е приключила с бунта им.

Техният джихадистки съперник, регионалното разклонение на групировката "Ислямска държава", вече извърши смъртоносна самоубийствена атака в Кабул, убивайки над 100 души на летището по време на операцията по евакуация.

Талибаните и ИД са твърди сунитски екстремисти, но последните имат още по -сурова и брутална интерпретация на ислямския закон. ИД заяви, че ще продължи да се бие в Афганистан, а в изявленията си описва талибаните като отстъпници. Сега талибаните са изправени пред рязко обръщане на ролята: те трябва да защитават афганистанския народ от вида атаки, които техните собствени бойци извършват от години

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи мобилна
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата