IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Камери, устройства... Как Китай се превърна в нация пълна с шпиони?

Властите вече се опитват да наложат контрол върху тази дейност

Снимка: Pixabay

Снимка: Pixabay

След като напуснал китайската армия, Хе Джихуй прочел обява в местен вестник. Частна детективска агенция търси персонал, който "да помогне за преследване на длъжници и намиране на доказателства за извънбрачни връзки".

Тогава, в средата на 2000-те, технологията, която някога е била запазена за правителствените шпиони, става все по-често срещана, затова той се насочва към това, което ще стане успешна кариера като практикуващ тъмното изкуство на подслушването.

Клиентите му били предимно жени, търсещи доказателства за изневярата на съпруга си или обратното. След известно време той става известен с уменията, които е научил като разузнавач в Народно-освободителната армия.

За еквивалента на няколко стотици евро, Хе, както всеки друг частен детектив, проследявал заблудените съпрузи и съпруги от разстояние, правейки снимки с дълъг обектив. 46-годишният мъж обаче отива и по-далеч от това - той инсталира малки устройства за подслушване в телефони, коли и хотелски стаи, за да записва всяка изречена дума и всеки издаден звук.

"Бизнесът беше добър", спомня си Хе в интервю за The Times. Законът беше неясен и тъй като технологиите ставаха по-лесно достъпни, беше възможно всяка стая да се оборудва с устройства и да се излезе от нея, без да се оставя следа.

Хе наема голям офис в имението Хайванг в Наншан, най-престижния офис блок в китайския технологичен център Шенжен по онова време. "Чувствах, че помагам на слабите", споделя той.

Често за клиентите му няма значение дали има доказателства за изневяра. "Те винаги бяха разстроени", казва Хе. Това често би довело до влошаване на отношенията и в крайна сметка до развод. "Дълго време бях в конфликт", признава частният детектив.

С напредването на кариерата на Хе преносимите шпионски камери попаднаха в заглавията на медиите, когато се оказа, че се използват в цяла Азия за проследяване. През 2010 г. имаше възмущение, когато видео, направено тайно, беше публикувано онлайн, показващо Гуо Дзинцзин, китайската "водолазна кралица", тренираща в басейн.

Той, както и другите, които изкарват прехраната си от подслушване в Китай, бил уверен, че това няма да накара властите да предприемат мерки. Тогавашният закон за поверителност се състоял само от един ред, който гласял: "Тези, които откраднат или поддържат незаконно лична информация на гражданин, могат да бъдат осъдени до три години и/или глобени".

Но през 2010 г. полицаите пристигат в кабинета му. След претърсване на компютъра му откриват стенограми на десетки частни телефонни разговори. Хе е арестуван и прекарва седем месеца в затвора - една от първите жертви на репресии срещу културата на подслушване, която става широко разпространена в обществото.

Бяха приети нови закони за защита на личната информация, но широко разпространеното подслушване и тайно заснемане продължило без притеснения.

Днес уроците за инсталиране на устройства за подслушване и камери са ежедневие в социалните медии, което подтикна властите да заявят, че социалните медии и платформите за електронна търговия ще бъдат наказани, ако не успеят да премахнат подобни видеоклипове.

Започна и правителствена кампания, насочена към подземния пазар за скрити камери и шпионско оборудване, който често се използва от престъпници, които хакват телефони и "интелигентни домове", и са използвали камери за шпионаж.

Пекин заяви, че използването на камерите "сериозно нарушава поверителността и застрашава киберсигурността", подхранвайки "силно обществено недоволство".

Въпреки всичко това, продажбата на лична информация изглежда все още е процъфтяващ бизнес.

Държавните телевизионни оператори показаха репортажи, в които онлайн "доставчиците на информация" предоставят на репортери под прикритие подробности за отделни лица, включително телефонни разговори и дати за настаняване в хотел. А цената на тази услуга е символична - 20 или 30 евро.

След като беше освободен от затвора, Хе казва, че е разбрал, че може да спечели повече пари, ако помогне на хората да се защитят от шпионажа. Сега бившият детектив търси камери и подслушвателни устройства в офисите , които някога самият той е инсталирал.

Въвеждането на все по-строги закони за поверителност, съчетани със скандали с висок резонанс, концентрираха възможностите за наблюдение в ръцете на властите, които сега строго регулират продажбата на технологии на обикновени хора.

Това съвпада с търсенето от президента Си Дзипин на нови начини за защита на контрола върху данните, които се събират от карти за социално осигуряване, камери за наблюдение и други технологии.

"Преди имаше хора, които продаваха шпионски камери отстрани на улицата - на никого не му пукаше", казва Хе, припомняйки си редовните си пътувания, за да преглежда пазарите на електроника в Шенжен, от където купува и изследва шпионски устройства. По-късно обаче "видя, че производителите са арестувани".

Сега той работи за Antebao Group, базиран в Шензен стартъп за наблюдение, използвайки до десет устройства едновременно, за да оборудва стая. Работейки сам, той може да влиза и излиза от офис от 40 кв. м за 30 до 50 минути, в зависимост от обзавеждането. Заедно с колегите си той е разработил детектори за шпионски камери, които анализират радиовълните за аномалии. Повечето от клиентите му са големи корпорации, предпазливи относно шпионаж от съперници. През повечето време, обяснява Хе, детективите не намират нищо, но "спокойствието на клиента е всичко".

Въпреки държавния контрол той все още вярва, че старомодният начин на следене все още се прилага.

Неотдавна компанията му помогна на жена, която се притесняваше, че гаджето й сякаш познава всеки аспект от живота й. Тя купи оборудване от компанията на Хе за оглед на апартамента й и намери шпионска камера в щепсела на стената. Жената така и не подава сигнал за инцидента в полицията, но шест месеца по-късно е открила ново устройство в климатика си.

Сега Хе има планове да се върне към корените си - да обучи мениджърите на хотели да претърстват стаите за устройства преди гостите им да се регистрират.

"Мисленето ми преди беше незряло", споделя той. "Сега изпитвам чувство за справедливост", признава Хе.

А ето каква е статистиката в Китай за репресии срещу подслушването:

Хора арестувани във връзка с тайни операции по заснемане от май - 59
Иззети са незаконни уеб камери в цялата страна - 25 000
Онлайн бизнес, участващ в такива дейности, срещу които властите са предприели действия - 5000
Незаконни продукти, премахнати от различни онлайн платформи - 1600

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Водещи мобилна
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата