Барбадос е напът да прекъсне връзките си с британската монархия, но наследството от колониалното минало и въздействието на пандемията върху туризма представляват големи предизвикателства за Карибския остров. Следващата седмица той ще се превърне в най-новата република в света.
Известен със своите плажове и любов към крикета, Барбадос тази седмица ще замени държавния си глава кралица Елизабет II с настоящия си представител, генерал-губернатор Сандра Мейсън, пише БГНЕС.
Церемониите ще се проведат в понеделник срещу вторник и ще включват военни паради и тържества. Мейсън ще
встъпи в длъжност като президент, а принц Чарлз - наследник на британския трон, ще наблюдава церемонията. .
Освобождаването от монархията подклажда дебат сред населението от 285 000 души относно зависимостта от Великобритания. Островът е бил под британско робство повече от 200 години до 1834 г., а Барбадос най-накрая става независим през 1966 г.
„Когато бях малка, чух за Кралицата“, каза 50-годишната Шарън Белами-Томпсън, продавачка на риба в столицата Бриджтаун, която си спомня, че е била на около осем години и е видяла монарха на посещение. "С напредването на възрастта започнах да се чудя какво всъщност означава тази кралица за мен и за моята нация. Нямаше никакъв смисъл", каза тя. "Но виж - да имаш жена президент на Барбадос, би било страхотно", допълва Белами-Томпсън.
През октомври Барбадос избра Мейсън за първи президент, една година след като премиерът Миа Мотли обяви, че страната "напълно" ще напусне колониалното си минало.
Но някои барбадосци твърдят, че има по-належащи национални проблеми, включително икономически сътресения, причинени от пандемията Covid-19. Тогава за първи път лъснаха мащабите на зависимостта на местното население от туризма, - който по ирония на съдбата е съставен почти изцяло от британци.
Безработицата е близо 16 процента, спрямо девет процента през последните години, въпреки рязко увеличените държавни заеми за финансиране на проекти в публичния сектор и създаване на работни места.
Подкрепени от движенията Black Lives Matter по целия свят, местните активисти миналата година успешно се застъпиха за премахването на статуя на британския адмирал лорд Хорацио Нелсън, която стоеше на площада на националните герои в продължение на два века.
И краят на царуването на кралицата се разглежда от някои като необходима стъпка към финансови репарации за справяне с историческите последици от използването на роби, докарани от Африка, за работа в захарни плантации на острова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.