През септември 2017 г. Джон Мъсингтън беше принуден да се евакуира от дома си и да изостави животните си, когато малкият карибски остров Барбуда беше засегнат от урагана Ирма от категория 5 със скорост 300 км/ч.
"Беше опустошително", спомня си Мъсингтън, морски биолог и директор на гимназия в Барбуда. "Хората бяха травмирани, имаше много сгради без покриви и нямахме ток. Непосредствената ни грижа беше: как да оцелеем на следващия ден?"
Всяка сграда на острова бе повредена от Ирма, като 23% бяха напълно разрушени. Проучване от 2018 г. заключава, че изменението на климата влошава разрушителните урагани, като увеличава валежите с между 5 и 10%.
Първоначалният шок се усложнява, когато на всички 1800 жители на Барбуда беше наредено да се евакуират на сестринския им остров Антигуа за един месец. Мъсингтън казва, че това напълно преобръща живота му.
"Това беше най-травмиращото от всичко - да седим там в Антигуа, да се тревожим за нашите ферми, животни и бизнес, вместо да започнем възстановяването", спомня си той. "Аз съм пчелар и всичките ми колонии бяха разрушени - загубих бизнеса си, както и много други фермери и рибари."
"Когато страните загубят островите си поради повишаване на морското равнище и екстремни събития, те губят своята култура и традиции. Няма как да се адаптират към това", казва Ле-Ан Ропър, координатор за загуби и щети в Алианса на малките островни държави (Aosis).
За жителите на Барбуда унищожаването на биоразнообразието и местната околна среда е пряко нарушение на техния начин на живот. "Цялата ни култура, идентичност и начин на живот са свързани с околната среда и природните ресурси", казва Мъсингтън, добавяйки, че много барбудани прекарват свободното си време на открито, практикувайки лов и риболов в къмпинги сред дивата природа. "Това е част от това кои сме ние като барбуданци."
Повредените сгради и загубата на работни места не са единствените жертви на екстремни метеорологични явления, причинени от изменението на климата. От Барбуда до Фиджи са заложени цели култури. Но с повече осведоменост, нови технологии и силни призиви за международна подкрепа, тези малки островни държави се борят.
Aosis, която се застъпва по време на глобалните преговори за климата от името на 39 малки островни държави, за първи път повдигна въпроса за загубите и щетите през 1991 г., малко след като е основана, когато призова за подкрепа за острови, изправени пред покачване на морското равнище. Богатите нации силно се противопоставиха на тези призиви, настоявайки, че хуманитарната помощ е достатъчна за справяне с проблема.
През следващите 30 години ниско разположените малки островни държави и други уязвими от климата страни продължават да молят богатите нации да им помагат да се справят с екстремни събития, като горещи вълни, урагани и наводнения, както и бавно развиващи се климатични заплахи, като напр. издигащи се морета. Те твърдят, че богатите страни трябва да плащат за причинените от климата загуби и щети, които понасят, защото са отговорни за почти 80% от историческите емисии.
На глобалните преговори на ООН за климата в Глазгоу през ноември развиващите се страни се бориха усилено за специален инструмент за финансиране на загуби и щети, официален орган, създаден съгласно Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата, за да предостави нова финансова подкрепа на засегнатите нации. Но окончателният пакт за климата от Глазгоу не споменава финансирането за климата за справяне с нарастващите разходи от загуби и щети в развиващите се страни. Вместо това богатите нации заявиха, че ще установят "диалог", за да обсъдят "уговорките за финансиране на дейности за предотвратяване, минимизиране и справяне със загубите и щетите".
По време на преговорите за климата министър-председателят на Барбадос Миа Мотли каза на световните лидери, че да поискате от страни на фронтовата линия на климатичната криза, като малките островни държави, да плащат за щетите от климата, е "като да поискате от пътниците в автомобилна катастрофа да плащат за щети, а не на шофьора".
"Непредоставянето на критично финансиране се измерва с живот и поминък в нашите общности", каза Мотли, добавяйки, че смята, че е "неморално" и "несправедливо".
Уязвимите страни казват, че спешно се нуждаят от финансиране и техническа подкрепа сега, тъй като вече са изправени пред смъртоносни климатични въздействия, които ще се засилят, когато планетата стане по-гореща. Според последния доклад на Междуправителствената група на ООН по изменение на климата (IPCC), "...всяка увеличаване на температурата от 0,5°C води до ясно забележимо увеличение на интензивността и честотата на екстремни събития като горещи вълни, силни валежи и суши."
"Вече не можем да пренебрегваме тези въздействия", казва Адел Томас, старши карибски научен сътрудник в Climate Analytics, пред BBC. "Това се случва и в развитите страни", добавя тя, имайки предвид наводненията в Германия през юли, които убиха повече от 200 души и причиниха до 5 милиарда евро икономически загуби.
Проучване на Christian Aid подчертава опустошителното икономическо въздействие, което изменението на климата ще окаже върху 65-те най-уязвими страни в света: ако глобалните температури се повишат с 2,9C, техният среден БВП ще падне с 20% до 2050 г. и 64% до 2100 г. След глобалните преговори на ООН за климата през ноември, политиките сега насочват света към 2.4C.
Превантивен подход
Всяка година Фиджи се справя с екстремни събития, вариращи от мощни циклони до продължителни суши, казва Сатиендра Прасад, посланик на Фиджи в ООН. "Една десета от нашата икономика беше унищожена от три събития само миналата година, когато се борихме и с COVID-19. Това е разликата между малките и големите държави", казва Прасад.
През 2021 г. Фиджи стартира схема за параметрично застраховане в партньорство с агенциите на ООН, която предлага незабавни изплащания на бедните жени и други уязвими общности след бедствие. Това целево финансиране им помага да възстановят живота си след катастрофа, казва Прасад.
Правителството също така премества 20 000 души, живеещи в 45 крайбрежни общности във вътрешността на страната, за да ги предпази от покачването на морското равнище, като финансирането е събрано от данъка за околната среда и адаптирането към климата на Фиджи. "Не става дума само за преместване на домове", казва Прасад. "Трябва да построим нови пътища, да преместим училища и да осигурим електричество - всичко това, което прави живота възможен."
Постоянният натиск за възстановяване след екстремни събития прави почти невъзможно за Фиджи да инвестира в образование, здравеопазване и инфраструктура. "Ние харчим повече пари за ремонт и възстановяване на училища, отколкото за разширяване на образованието", казва Прасад, добавяйки, че парите за здравеопазване се пренасочват към социалните услуги, за да помогнат на уязвимите общности да се възстановят.
Междувременно в Пакистан пилотен проект, стартиран от Start Network - коалиция от 50 агенции за помощ и организации с нестопанска цел, има за цел да направи крачка напред в ранната намеса. Мрежата се опитва да предотврати екстремното време, което ще доведе до глад и бедност, като забелязва признаците на риск рано и действа бързо.
Използвайки сателитни изображения и статистическо моделиране, инструментът прогнозира кога екстремни събития, като суша или наводнение, са на път да ударят и активира предупреждение за ранна намеса – осигурявайки както пари, така и важна техническа експертиза. Това позволява на уязвимите общности да разработят планове за ранно реагиране и да сведат до минимум въздействията, доколкото е възможно. Този модел, който прогнозира спад в добивите, позволи на общностите в Пакистан да преминат към засаждане на устойчиви на суша култури, да запазят водата и да подсигурят добитъка си до един месец преди сушата.
"Това е много ефективен, целенасочен и бърз отговор, преди да е възникнала опасност на място", казва Амджад Ахмад, координатор на мрежата за финансиране на риска от бедствия в Пакистан.
Първоначалните резултати са положителни, казва Ахмад. По-малко деца са напуснали училище и семействата не са били принудени да се местят в градските бедняшки квартали в търсене на работа. Общностите също са имали достъп до финансиране преди сушите и други климатични сътресения.
"Не е нужно да виждаме страдание, за да бъде отпуснато финансирането", казва Сара Класен, съветник по политиката и застъпничеството на Start Network. "Ние наистина виждаме предвиждането на катаклизми като един от практическите начини, по които хуманитаристите могат да се справят и да сведат до минимум загубите и щетите, причинени от изменението на климата", обяснявя тя.
Проблемът с отговорността
Тези видове интервенции изискват технологичен опит и най-важното – пари за тяхното финансиране. Но големият въпрос е кой трябва да поеме сметката?
Дебатът за отговорността и обезщетенията превърна загубите и щетите в "политическо табу" и спря преговорите
Богатите нации, които обикновено имат най-големите исторически емисии, са загрижени, че биха могли да бъдат държани отговорни за десетилетията на замърсяването, което са причинили. Когато загубите и щетите бяха включени в Парижкото споразумение през 2015 г., САЩ настояха за добавяне на клауза, която гласи, че споразумението "не включва и не предоставя основа за каквато и да е отговорност или компенсация".
Дебатът за отговорността и обезщетенията превърна загубите и щетите в "политическо табу“ и спря преговорите, казва Томас.
Въпреки подписването на "коалиция с високи амбиции" с малките островни държави и уязвими нации на преговорите за климата през ноември в Глазгоу, САЩ и ЕС блокираха предложението си за механизъм за финансиране на загуби и щети. На въпроса защо САЩ се противопоставят на създаването на такова съоръжение, специалният пратеник на Вашингтон за климата Джон Кери каза пред репортери: "Ние винаги мислим по въпроса за отговорността и до какво ще доведе това".
Посланикът на Фиджи Прасад казва, че политическите преговори трябва да преминат отвъд тази главоблъсканица. "Трябва да става дума за дългосрочно решаване на проблеми, а не за възмездие и за чудене кой за какво е отговорен", казва той.
Предоставянето на подкрепа за загуби и щети не е чисто алтруистично, казва Оливия Сердецни, изследователски анализатор в Climate Analytics, специализирана в загуби и щети. "В даден момент развитите страни биха могли да действат от личен интерес. Те не искат политическите системи в развиващите се страни да се дестабилизират и да бъдат изправени пред климатичните мигранти", казва тя.
Колко е необходимо?
Активистите казват, че уязвимите нации се нуждаят от най-малко 300 милиарда долара годишно, за да отговорят на загубите и щетите до 2030 г. Развиващите се страни казват, че това финансиране за възстановяване трябва да бъде в допълнение към парите, заделени за смекчаване и адаптиране на климата, което попада в глобален климат финансов залог.
"Обемът и мащабът на ресурсите, които са необходими, са извън това, което страни като нашата могат да си позволят", казва Прасад. "Нуждаем се от специални, обособени ресурси за загуби и щети."
На преговорите на ООН за климата през ноември Шотландия стана първата страна в света, която задели специално финансиране за загуби и щети, обещавайки 2 милиона британски лири (2,7 милиона долара), за да помогне на общностите на фронтовата линия на климатичната криза. Макар и сумата да е малка, жестът се смяташе за силно символичен. Но други страни се противопоставиха на отварянето на нов канал за финансиране на климата.
Една област, в която беше постигнат напредък по време на преговорите, бяха богатите страни, които се съгласиха да финансират мрежата на Сантяго - механизъм, създаден през 2019 г., за предоставяне на техническа помощ на страни, претърпели загуби и щети. Планът е тази мрежа да започне да функционира преди следващата среща на ООН за климата, която ще се проведе в Египет през ноември 2022 г.
"Очаква се да механизмът да предостави техническа помощ и решения, насочени към търсенето на страните", казва Харджит Сингх, старши съветник на Climate Action Network International. "Такава подкрепа ще помогне за генериране на знания и информация за страни, които се нуждаят от техническа помощ за справяне с нарастващата интензивност и честота на екстремни метеорологични явления и нови предизвикателства като повишаване на морското равнище, топенето на ледници и повишаване на киселинността океани.
Но уязвимите страни казват, че мрежата сама по себе си не прави малко за облекчаване на предизвикателствата, пред които са изправени. "Климатичните бедствия са нашата реалност", казва Прасад. "Всяка година, в която отлагаме действията, увеличаваме мащаба на проблемите около загубите и щетите."
"Намираме се в истинска повратна точка", казва Томас. "Достигаме лимита на чакане и борба."
След урагана Ирма финансирането за загуби и щети би помогнало на Барбуда да се възстанови по-бързо и по устойчив начин, така че островът да може да издържи на бъдещи урагани, казва морският биолог Мъсингтън. Средствата могат да бъдат използвани за превключване на основното захранване на Барбуда към възобновяема енергия, която не само е по-устойчива, но може да бъде адаптирана, за да издържа по-добре на бури и да поддържа светлините след силна буря, казва той.
Международната подкрепа също така би позволила повече инвестиции в мангровите гори, коралови рифове и плажове на Барбуда – всички основни съставки на културния живот на острова – и които действат като критични бариери за бури, добавя той. "Ако не ги поддържаме, ние не поддържаме нашата култура и идентичност."
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.