Вратите на руското посолство в Киев бяха затворени във вторник и изглеждаше, че вътре няма никого. Отвън на улицата малка шумна тълпа демонстранти развяваше сини и жълти украински знамена. "Не се страхуваме от Владимир Путин. Или неговата армия", казва активистът Роман Тищенко.
Зад него протестиращите удряха с барабани и скандираха „Путин хуййло“, под гърмяща музика от високоговорител. "Това означава, че Путин е мръсник", обяснява Тищенко. "Това е нашият химн. Футболните фенове в Харков измислиха песента през 2014 г., когато Русия открадна Крим."
След среща със своя съвет за сигурност в понеделник в Москва, Путин призна за независими така наречените отцепили се републики Донецк и Луганск. В дълга и заплашителна реч той също така заяви, че Украйна не е държава, а историческа грешка, допусната от Ленин.
"Путин е луд, луд", казва Тищенко. "Украйна е държава. Имаме древни традиции. Киев е основан преди Москва. Имаме много по-дълъг опит за националност."
Заплахата от война виси над Киев, град с 3 милиона души плюс още един милион, които пътуват ежедневно от предградията му. Правителствата на САЩ и Обединеното кралство вярват, че амбициите на Путин надхвърлят региона на Донбас, чиито сепаратистки администрации Москва отдавна въоръжава и подкрепя.
Те вярват, че руският президент е готов да атакува и обгради украинската столица, изпращайки танкове и войски, които в момента са паркирани на два часа път с кола, точно отвъд границата с Беларус. Разговорите сред професионалистите в разузнаването са за шок и страхопочитание в стил Багдад. Неговата цел: да подчини Украйна.
И все пак досега жителите на Киев реагираха на ситуацията с колективно оръжие: спокойството, продължавайки живота си нормално. Кафенета и ресторанти бяха отворени във вторник, майките бутаха количките си през паркове, окъпани в пролетно слънце, а велосипедистите преминаваха по калдъръмени улици.
Имаше малко повече знамена от обикновено, прикрепени към колите и украсени с лозунга: "Вярвай в Украйна". Но освен това нямаше намек, че страната скоро може да бъде във война или че Киев може да се окаже окупиран от чужда армия.
"Ние ще защитим страната си", казва Сергей Иконников, застанал пред руското посолство, сива неокласическа сграда, покрита с бодлива тел. "В историята за войната стои въпросът за мотивацията. Руската армия я няма. Ние обаче имаме - да защитим страната си, домовете си и семействата си. Ако Путин нахлуе, ще се пролее много руска кръв.
Страхува ли се Сергей? "Малко. Не за себе си, а за моите близки", отговаря той пред The Guardian. До него протестиращите държаха табели с надпис: "Донбас е украински", "Никога няма да отстъпим" и "Империята на злото".
23-годишният Иконников добавя: "Има и някакво вълнение. Ако Путин нахлуе, това ще бъде краят на Русия. Това ще бъде началото на една прекрасна нова Европа и на Украйна като член на тази Европа.
В друга част на Киев, с живописен стъклен мост над тюркоазената река Днепър, приятели и двойки позираха за снимки. Седнал на пейка, Денис Астапенко казва, че Русия се опитва да изплаши украинците с кампания за дезинформация. "Има много слухове", казва той. "За себе си съм спокоен."
Астапенко, сватбен фотограф, казва, че е направил портрети на двойка, която се е оженила в Киев във вторник сутринта. Списъкът му със задължения е пълен. Любимо място за сватбени снимки е мостът с панорамни гледки, добавя той.
В близкия парк "Владимирска гирка" статуя на Владимир Велики гледа над разгромената столица. Владимир е този, който обръща Киевска Рус – княжеска държава, основана в Киев през 10-ти век – в християнството. По това време Москва не е съществувала, отбелязва Астапенко.
Олга Мачевска, пенсиониран библиотекар, казва, че възгледът на Путин за историята на Украйна е напълно погрешен и глупав. "Той трябва да се върне в архива", заявява тя. "Имахме Киевска Рус. През 11 век построихме катедралата Света София. В Москва нямаше нищо: само гори."
В кметството, грандиозна сграда на главния булевард Крещатик в Киев, направена в следвоенен сталинистки стил, ръководителят на гражданската защита Роман Ткачук казва, че няма причина за паника. "Готови сме за всяка извънредна ситуация", обяснява той. "Ние сме силно подготвени."
Ткачук казва, че сега Киев има мрежа от 5000 бомбоубежища, включително 47 метростанции от съветската епоха, изкопани дълбоко под земята. Има достатъчно място за жителите на града, твърди той, със специално построени мазета в болници, фабрики за хляб и други критични съоръжения.
Но украинският президент Владимир Зеленски далеч не предприема очевидни стъпки за укрепване на Киев от руска военна атака. Преди това той упрекна САЩ и Обединеното кралство, че са преместили посолствата си от столицата в Лвов, близо до полската граница, в западната част на страната.
Грешка ли беше оптимизмът на Зеленски, че нищо няма да сполети Киев? "Ако дам заповед да поставям чували с пясък пред правителствените сгради или да залепя прозорците, това ще предизвика безпокойство", казва Ткачук, добавяйки, че има планове, ако се наложи евакуация, като градските власти са готови да помогнат на старите и немощните.
Един страх е, че руските бойни самолети може да се стремят да спрат мобилните телефони и интернет услугите, както и електричеството и електроенергията, оставяйки ужасено население на студено и тъмно. Ткачук казва, че има планове за изпращане на полицейски коли с мегафони по улиците, за да доставят съобщения за обществен ред, ако телевизионните станции паднат.
"Ще бъда последният човек, който ще напусне града", заявява той. "Тук живее семейството ми, тук живее майка ми. Никъде няма да ходя."
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.