IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Как глобалното затопляне промени облика на Земята?

Сушите може да са новото нормално

Как глобалното затопляне промени облика на Земята?

Снимка: БГНЕС

Изменението на климата е и ще продължи да засяга почти всичко около нас, от септичните ями до сезонните алергии и турбуленцията, която изпитвате при следващия си полет.

Най-драстичните въздействия засягат непропорционално по-бедните страни. А учените са категорични - без бързи и драстични действия Земята ще стане необитаема. Все още има време да спрем някои по-нататъшни въздействия на затоплящата се планета. Но затоплящата се и променяща се планета вече е тук.

Ето един поглед към някои от начините, по които глобалното затопляне е променило облика на Земята ни, събрани от The Washington Post.

Кални свлачища изселват милиони бразилци

В Бразилия изменението на климата причини интензивни засушавания, последвани от обилни дъждове и катастрофални наводнения. Страната сега има проблем, който мнозина тук се страхуват, че е невъзможно да бъде решен.

В страна с дълбоко неравенство и широко разпространена бедност, бедните отдавна са изключени от официалния жилищен пазар, струпвайки се на често опасни места.

Нацията няма ресурсите, логистичния капацитет или политическата воля да премести приблизително 4 милиона бразилци в рискови райони, казват жилищните анализатори, да не говорим за справяне с основните социални проблеми, които първо доведоха до фавелите.

Люлката на цивилизацията се превръща в гроб

Издълбан от древна земя, известна някога като Месопотамия, Ирак е дом на люлката на цивилизацията - пространството между реките Тигър и Ефрат, където се появяват първите сложни човешки общности. Но години на валежи под средното ниво оставиха иракските фермери по-зависими от всякога от намаляващите води на Тигър и Ефрат.

В историческите блата мъжете се вкопчват в това, което е останало от живота, какъвто са го познавали, докато техните биволи умират, а жените и децата им се разпръскват из близките градове, вече неспособни да издържат на летните горещини.

Температурите в Ирак надхвърлиха рекордните 125 градуса през 2021 г., като групи за помощ предупредиха, че сушата ограничава достъпа до храна, вода и електричество за 12 милиона души тук и в съседна Сирия. Тъй като Ирак се затопля по-бързо от голяма част от останалата част на земното кълбо, това е поглед към бъдещето на света.

Повишаването на водата заплашва Южен Судан

Всяка година Южен Судан има дъждовен сезон. Но нивата на водата от 2019 г. са поставили рекорди. Наводненията през 2021 г. разселиха повече от 700 000 - около 1 на всеки 15 души в Южен Судан. В някои случаи майките са имали толкова малко храна, че не могат да кърмят. Нараснаха случаите на малария и други болести, предавани по вода.

Надигащите се води предизвикват това, което според Световната продоволствена програма е най-голямата криза на глада, която засегна Южен Судан, откакто той стана независим от Судан през 2011 г. Повече от 60 процента от населението се счита, че е в кризисна ситуация или по-лошо.

В Англия исторически сгради се рушат

Замъкът Хърст стои на пясъчната си земя от 1544 г. през Наполеоновите войни и Втората световна война. Неговият гарнизон защитаваше съюзническите сили в деня D.

Но миналата година голяма част от замъка - крило, построено в средата на 19-ти век от най-добрите военни инженери в света - се срина в бързите течения на пролива Солент.

"Замъкът Хърст е едно от канарчетата във въглищната мина, но е само едно от многото", казва Кийт Джоунс, съветник по климатичните промени в Националния тръст, който се грижи за 28 000 исторически сгради, включително замъци, имения, хамбари, фарове, мелници, кръчми и села, както и вили.

Националният тръст предупреди, че докато 5% от неговите 67 426 обекта - естествени и построени - вече са изправени пред "най-високото ниво" на заплаха от изменението на климата, тази част може да нарасне до 17% през следващите 40 години, в зависимост от действията, предприети по света. за ограничаване на бъдещото затопляне.

Липсата на данни за времето в Африка възпрепятства критичните изследвания на климата

Африка има само една осма от минимума гъстота на метеорологичните станции, препоръчана от Световната метеорологична организация, което означава, че има проблемна липса на данни за десетки страни, които са сред най-уязвимите към изменението на климата.

На място, недостигът на данни означава неточни прогнози и лоши или несъществуващи системи за ранно предупреждение за хората, които все повече изпитват смъртоносни циклони, продължителни суши и интензивни наводнения. В академичния свят изследователите казват, че липсата на данни е довела до предизвикателства при измерването на степента на изменението на климата.

Сушата в Южна Америка може да е новото нормално

От студените върхове на Патагония до тропическите влажни зони на Бразилия, влошаващите се суши удрят фермерите, затварят ски пистите, променят транзита и повишават цените за всичко - от кафе до електричество.

Толкова ниски са нивата на река Парана, минаваща през Бразилия, Парагвай и Аржентина, че някои стопани отглеждат добитък през изсъхнали речни корита, обикновено подредени с товарни шлепове. Бушуващите горски пожари в Парагвай донесоха лют дим до пределите на столицата. Миналата година бързите каскади на водопадите Игуасу на бразилско-аржентинската граница намаляха до относително капене.

Анализаторите се опасяват, че сушите са предвестник на нова норма, предвещавайки постоянно по-ниски реколти в бъдеще.

Големият бариерен риф наближава преломна точка

Големият бариерен риф в Австралия преживява шестото си мащабно избелване, тъй като изменението на климата затопля океана.

Наблюдателите на рифовете потвърдиха, че въздушните проучвания са открили катастрофално избелване на 60 процента от коралите на рифа. Откритието е особено обезпокоително, казаха изследователите, тъй като охлаждащият климат на Ла Ниня в океана обикновено компенсира затоплянето, което стресира коралите и ги кара да загубят цвета им.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Водещи мобилна
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата