Френският президент Еманюел Макрон заяви, че е готов да посрещне "когато му дойде времето" властите на България и Северна Македония в Париж с оглед сключване на двустранно споразумение, което да позволи започването на преговори за присъединяване на Скопие към ЕС, предаде АФП.
Франция, която заема ротационното председателство на ЕС до 1 юли, от "няколко седмици" подкрепя търсенето на решение на спора между двете страни, припомниха от Елисейския дворец след разговори с българския президент Румен Радев и министър-председателя на Северна Македония Димитър Ковачевски.
По време на тези срещи Еманюел Макрон изрази своята "пълна подкрепа за споразумение между двете страни, което ще допринесе за добросъседските отношения" и което "консолидира европейската перспектива на Северна Македония".
София блокира присъединяването на Северна Македония към Европейския съюз от ноември 2020 г. заради спорове, свързани с езика и историята.
Преди това българско вето, РСМ години наред беше изправена пред ветото на Гърция, която не й позволи да ползва името "Македония", както се казва нейната северна провинция, след като видя в този акт узурпация на историческото й наследство.
Атина отмени ветото си едва през 2018 г., когато към името на страната беше добавено „Северна“.
Между края на февруари и началото на март Украйна, Грузия и Молдова подадоха последователно молби за членство в ЕС след руската офанзива в Украйна.
Европейската комисия скоро ще излезе със становище относно украинската кандидатура. След това това то ще трябва да бъде прието единодушно на европейската среща на върха на 23 и 24 юни.
Предвиждайки дългия процес на интеграция на страните кандидатки, на 9 май Еманюел Макрон предложи ускорено приемане на Украйна в европейското семейство чрез създаване на европейска политическа общност.
Пет държави в момента са официално кандидатки за членство в ЕС: Северна Македония, Черна гора, Сърбия, Албания и Турция.
През 2019 г. Еманюел Макрон наложи вето, заедно с други две държави-членки, върху започването на преговори за присъединяване със Северна Македония и Албания, с мотива, че не са изпълнени условията за разширяване на ЕС към тези две страни.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.