Председателят на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси се очаква да посети Тайван във вторник, което предизвика остри предупреждения от страна на Пекин, който претендира, че самоуправляващият се остров е негова територия, пише "Ройтерс".
Ето и основните събития в отношенията между САЩ, Китай и Тайван:
1949 г. - Комунистите на Мао Дзедун вземат властта в Пекин, след като побеждават националистите от Куоминтан (КМТ) на Чан Кайши в гражданска война. Ръководеното от КМТ правителство се оттегля на остров Тайван, прекъсвайки контактите с континентален Китай.
1950 г. - Тайван става съюзник на Съединените щати, които са във война с Китай в Корея. Съединените щати разполагат флот в Тайванския проток, за да защитят своя съюзник от евентуално нападение от континенталната част на страната.
1954-1955 г. - Първата криза в Тайванския проток: Пекин започва артилерийски атаки срещу някои контролирани от Тайван отдалечени острови край югоизточния бряг на Китай. Тайпе губи контрола си над някои острови и премества останалите сили и жители в Тайван.
1958 г. - Втора криза в Тайванския проток: Пекин започва месеци наред артилерийски атаки срещу контролираните от Тайван отдалечени острови Кинмен и Матсу, които се намират близо до континентален Китай. Тайпе отвръща на удара с оръжия, доставени от САЩ. Китай не завзема контрола над нито един от тайванските острови.
1979 г. - Съединените щати одобряват "политиката на един Китай" и прехвърлят дипломатическото признаване от Тайпе на Пекин. Китайският лидер Дън Сяопин предлага концепциите за "една държава, две системи" и "мирно обединение" като възможни алтернативи на завземането на Тайван със сила.
1979 г. - Съединените щати приемат Закона за отношенията с Тайван, в който ясно се посочва, че решението на САЩ да установят дипломатически отношения с Пекин се основава на очакването, че бъдещето на Тайван ще бъде определено с мирни средства. Той задължава Вашингтон да помогне за осигуряването на средства за самозащита на Тайван.
1982 г. - президентът на САЩ Роналд Рейгън приема шест уверения към Тайван, включително обещание да не променя Закона за отношенията с Тайван.
1995 г. - президентът на Тайван Лий Тенг-хуей посещава Съединените щати за среща в университета "Корнел", което предизвиква критики от страна на Пекин и ескалира напрежението.
1996 г. - Трета криза в Тайванския проток: Тайван провежда първия си пряк президентски вот. В отговор на това Пекин изстрелва ракети във водите близо до Тайван; Вашингтон изпраща самолети в региона. През март тайванският президент Лий Тенг-хуей печели с голяма преднина.
2000 г. - Чен Шуй-биан е избран за президент на Тайван, с което Демократичната прогресивна партия (ДПП), която подкрепя суверенитета на Тайван и официалната независимост, за първи път е на власт.
2005 г. - През март Пекин приема закон срещу отделянето, който прави отделянето на Тайван незаконно. През април лидерите на основната тайванска опозиционна партия KMT и на Комунистическата партия на Китай се срещат за първи път от 1949 г. насам.
Май 2008 г. - Подкрепяният от КМТ президент Ма Ин-джоу, който предпочита по-тесни връзки с Китай, идва на власт и оставя настрана политическите спорове с Китай, за да обсъди сделки, вариращи от туризъм до търговски полети.
2016 г. - Цай Инг-уен от ДПН печели президентската надпревара през януари с платформа за противопоставяне на Китай. През юни Китай преустановява всички официални комуникации с Тайван.
Декември 2016 г. - Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп нарушава десетилетния дипломатически прецедент на САЩ, като разговаря директно по телефона с президента Цай Инг-уен.
2017 г. - Администрацията на Тръмп одобрява продажби на оръжие на Тайван на стойност 1,4 млрд. долара, което предизвиква гнева на Пекин.
Март 2018 г. - Тръмп подписва законодателство, което насърчава Съединените щати да изпращат висши служители в Тайван, за да се срещат с тайванските си колеги и обратно, което отново разгневява Китай.
Септември 2018 г. - Държавният департамент на САЩ одобрява продажбата на Тайван на резервни части за изтребители F-16 и други военни самолети на стойност до 330 млн. долара, което предизвиква предупреждение от страна на Китай, че това застрашава сътрудничеството между Пекин и Вашингтон.
2022 г., юли - Президентът на САЩ Джо Байдън и президентът на Китай Си Дзинпин провеждат двучасов телефонен разговор, в който Байдън подчертава, че "политиката на Съединените щати не се е променила и че Съединените щати категорично се противопоставят на едностранните усилия за промяна на статуквото или за подкопаване на мира и стабилността в Тайванския проток".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.