Очакваното преназначаване на президента Си Дзинпин за трети петгодишен мандат като ръководител на китайската комунистическа партия и армията се очертава да бъде преломен момент в съвременната история на Китай. Както при стартирането на икономическите реформи от Дън Сяопин през 1979 г. и решението му десетилетие по-късно да смаже продемократичните протести със сила, това ще промени радикално курса на страната – за добро или за лошо.
20-ият конгрес на партията се открива в Пекин утре и ще събере повече от 2000 делегати от цялата страна. Той ще приключи седмица по-късно с разкриването на новото ръководство на партията, което отново ще бъде оглавено от Си. По този начин конгресът ще сложи край на период от две десетилетия, определен от предвидими и организирани преходи от един партиен лидер към друг.
Освен препотвърждаването на Си като върховен лидер на партията и ръководител на нейната могъща Централна военна комисия, която контролира въоръжените сили на Китай, конгресът ще разкрие нов централен комитет, състоящ се от около 200 пълноправни членове и 170 заместници, 25-членно Политбюро и седем души в Постоянния комитет на Политбюро.
В навечерието на конгреса китайската икономика е изправена пред един от най-предизвикателните периоди от десетилетия, докато доверието на домакинствата и бизнеса рязко пада. Последните данни рисуват картина на слаба икономика, до голяма степен следствие от подхода на Си за нулева толерантност в борбата с Covid и репресиите срещу дълга на сектора на имотите.
Данните за потребителските цени за септември повишиха възможността за дефлация в икономиката, тъй като търсенето спадна, а икономическата слабост е продължила и през октомври. Износът, който подкрепи икономиката през пандемията, се забавя, тъй като европейските икономики и САЩ са на ръба на рецесията.
"Си трябва да отговори на най-нестабилната икономика, пред която е изправен Пекин от десетилетия“, каза Джейкъб Гюнтер, старши икономически анализатор в Института за китайски изследвания "Меркатор" в Германия, пред Bloomberg.
Доказателствата за слаба икономика са навсякъде. Домакинствата не са склонни да поемат ипотечен дълг поради ниското доверие в бъдещите си перспективи за доходи. Продажбите на имоти от най-големите предприемачи в Китай се сринаха с 38% на годишна база по време на ключов период на продажби по-рано този месец.
Китайската валута, разглеждана от мнозина в Китай като барометър на икономическата сила, е на 14-годишно дъно спрямо щатския долар.
Данните за брутния вътрешен продукт за третото тримесечие, които трябва да бъдат публикувани в средата на конгреса следващата седмица, вероятно ще покажат „слабо възстановяване“ от почти нулев растеж на годишна база през предходното тримесечие, според Bloomberg Economics.
От своя страна Вашингтон засили кампанията срещу технологичното развитие на Китай миналата седмица, като наложи най-строгите си санкции, за да ограничи процъфтяващите китайски сектори на микрочиповете, изкуствения интелект и суперкомпютрите. Си може да сигнализира на конгреса, че приоритетът ще бъде изолирането на китайската икономика от подобни санкции, дори с цената на краткосрочен растеж. Анализаторите казват, че има шанс той да се откаже от лозунга, че развитието е „основният приоритет“ на партията в полза на „балансиране на развитието и сигурността“.
Си се опитва да подготви населението на Китай за предстоящ труден период. В реч, публикувана отново като водеща статия през септември от високопоставеното партийно списание Qiushi, той каза, че "за да постигнем големи мечти, трябва да имаме големи борби." Той добави, че „обществото напредва с преодоляването на противоречията и там, където има противоречия, ще има и борби“.
Президентът се справи с няколко икономически кризи, откакто дойде на власт през 2012 г. – включително срив на фондовия пазар и безпрецедентно изтичане на капитал около 2015 г., колапсът на няколко местни банки и избухването на пандемията през 2020 г. Във всеки случай растежът на БВП се възстанови поради промяна в политиките.
Ще бъде ли Си преназначен за президент?
Все още не. Държавните длъжности, включително президент и премиер, няма да бъдат официално обявени до март, на годишната сесия на китайския парламент, Общокитайското събрание на народните представители (NPC). Но лидерът на партията обикновено се назначава за президент. Вторият по ранг член на партията обикновено, но не винаги, служи като премиер.
Очаква се Си да бъде преназначен за трети мандат като висш лидер на партията или генерален секретар, въпреки че също е възможно той да възкръси и да поеме титлата председател на партията, която беше прекратена в началото на 80-те години от Дън.
С какво се различава тазгодишният конгрес?
При вземането на трети мандат като партиен лидер Си официално ще отмени системата на организирани преходи на ръководството през 2002 г. и 2012 г. През 2002 г. Ху Джинтао наследи Дзян Дзъмин като генерален секретар на партията. През 2012 г. Ху направи път на Си.
Си постави началото на заграбването на властта този месец на 19-ия конгрес на партията през 2017 г., когато не назначи президент от следващо поколение в Постоянния комитет на Политбюро. И Дзян, и Ху бяха направили това пет години преди да се откажат от властта.
През март 2018 г. NPC почти обяви намерението на Си да остане поне за трети мандат, ако не и за цял живот, когато отмени конституционното ограничение от два мандата за президентството. Няма такова ограничение на мандата на длъжностите генерален секретар на партията и военен началник.
Целият анализ - на сайта на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.