IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Тревожно: Ръст на катастрофите причинени от дрогирани шофьори с 90%

Заловеният на границата наркотик е с около 90% по-малко за 2 години

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

От началото на годината загиналите в катастрофи са 82 души, което е с 10% повече спрямо същия период на 2022 година. Тенденцията за увеличаване на жертвите, тежко ранените и броят тежки ПТП се запазва и през тази година, съобщиха от Института за пътна безопасност.

През последните две години МВР, ръководено от назначените от президента Румен Радев министри Бойко Рашков и Иван Демерджиев, регулярно анонсираше мерки за противодействие на пътнотранспортния травматизъм. Акцент беше поставян на засиления контрол при управлението на МПС след употреба на наркотици.

При сравнителен анализ на данните за периода 2020-2022 година се констатира увеличение на ПТП след употреба на наркотични вещества с над 90% спрямо 2020 година. По реда на Закона за достъп до обществена информация Институтът за пътна безопасност заяви и на 2 март получи от МВР данни за заловените количества кокаин и амфетамини за периода 2020-2022 година. Според предоставените данни през 2021 година заловеният кокаин е 2,8 кг. при 863 кг. през 2020 година. През 2022 година заловеният кокаин е едва 10,8 кг. При заловените амфетамини положението е същото. Данните показват, че през 2021-2022 година разкриването и залавянето на наркотици в България не е било сред приоритетите на МВР.

Институтът за пътна безопасност поиска информация за заловените количества наркотик на границата от Агенция "Митници", която е „под шапката“ на министъра на финансите. От получения на 13 март отговор се установява, че през последните две години заловеният на границата наркотик е с около 90% по-малко от 2020 година.

Статистическата информация еднозначно показва, че през последните две години МВР и Агенция „Митници“ не противодействат ефективно на трафика и разпространението на наркотици. Това създава условия за многократно нарастване на предлаганото количество наркотици на територията на България, спад на цената им, а от там и до повишаване на  употребата им, в това число и от водачи на МПС. Бездействието на политическото и професионално ръководство на МВР и Агенция „Митници“ има пряко отражение върху пътния травматизъм и увеличения брой жертви от ПТП спрямо 2020 година.

Институтът за пътна безопасност настоява компетентните органи да извършат обективно и всестранно разследване по оповестените данни и установят касае ли се за престъпно бездействие на МВР и Агенция "Митници" и чия е персоналната отговорност за това.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Водещи мобилна
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата