Публицистът Винфрид Шнайдер-Детерс, чиято нова книга се нарича „Войната на Русия в Украйна. Германските дебати за мира, фашизма и военните престъпления 2022-2023“, познава Украйна много добре – той периодично живее там. Пишейки за това как на Запад, и по-конкретно в Германия, се възприема войната в Украйна, той отправя критики към сдържаните позиции на Берлин както преди нахлуването на Русия, така и след това. Според него нерешителността на канцлера Олаф Шолц при доставките на оръжие за Киев е сред причините, довели до сегашната позиционна война в Украйна. Но до това е довела не само политиката на Шолц, но и на лидерите на водещите западни страни като САЩ, Франция и други, обяснява Шнайдер-Детерс пред Дойче веле.
Пацифисти или „полезните идиоти“ на Путин?
В книгата е отделено специално място на тези, които е прието да бъдат наричани пацифисти. През 2022 година германски журналисти, политици, учени, писатели, музиканти, артисти – предимно привърженици на левите възгледи и много от тях в пенсионна възраст – публикуваха няколко открити писма, в които осъдиха нахлуването на Русия в Украйна, но същевременно призоваха канцлера да не доставя тежко оръжие на Киев (тогава ставаше дума за танкове).
Основният им аргумент – страхът от възможна Трета световна война и замесването на Германия в нея. Шнайдер-Детерс нарича подписалите тези писма „полезни идиоти“. Той е убеден, че тези хора не познават ситуацията в Украйна. Авторът отправя остри критики към пацифистите, чиито възгледи са се формирали във ФРГ и ГДР по време на движението за мир и страха от ядрена война. Днес този страх се е върнал.
Всички германци бяха шокирани от нападението на Русия срещу Украйна, но пацифистите „вместо да си направят правилните изводи за агресора, говорят за това как може да се постигне договореност с него“, посочва Шнайдер-Детерс. Той определя това като наивен и погрешен опит за умиротворяване на агресора. Публицистът е възмутен от това, че призивите към Украйна да сключи с Русия сделка на принципа „замяна на земя срещу мир“ не отчитат факта, че на окупираните територии живеят милиони украинци.
Путин и Хитлер – прилики и разлики
Винфрид Шнайдер-Детерс е един от малцината германски експерти, които сравняват Путин и Хитлер. Има такива, които смятат, че подобни сравнения не бива да се правят. Но „да сравняваш“ не значи „да отъждествяваш“, изтъква авторът на новоизлязлата в Германия книга за войната на Русия в Украйна. Той иска както да покаже сходствата, така и да изтъкне различията. Едно от тях например е антисемитизмът, който е „важна част от националсоциализма на Хитлер“, но който решително отсъства при Путин, посочва публицистът.
Прилики освен другото има в реториката, пише Шнайдер-Детерс. Така например телевизионното обръщение на Путин от 24 февруари 2022 напомня речта на Хитлер от първи септември 1939. Путин говори за „голямата лъжа, която постоянно повтаря по маниера на Хитлер“, а именно – че украинското правителство в продължение на години „изтезавало и убивало“ рускоезичното население в Украйна. Шнайдер-Детерс припомня, че навремето Хитлер е оправдал нападението срещу Полша с това, че германското малцинство там е „лишено от права“ и е „подложено на изтезания“.
Ето и пример за разлики между двамата. Ако Хитлер е говорил открито за имперските си намерения, то шефът на Кремъл „отначало криеше своя проект за възстановяване на Руската империя“, смята Шнайдер-Детерс. Той нарича Путин и Хитлер диктатори, които си приличат и по това, че са „егомани, изпълнени с ирационални, анахронични идеи. По думите на германския публицист, Хитлер е искал „да завоюва и пороби население“, а Путин също „може да бъде вписан в тази категория, неговата цел е да унищожи украинската идентичност“.
Методите на двамата
Но методите на нацисткия „фюрер“ и на руския президент „не са еднакви“. „Холокост срещу украинците в Украйна засега няма“, посочва Шнайдер-Детерс. Има обаче сходства в методите, особено ако се говори за действията на руската армия в Мариупол и в Буча. „На Путин му е все едно. Той оплаква съдбата на палестинските деца в Ивицата Газа, но въобще не се вълнува от това, което самият той върши в Украйна.“
Шнайдер-Детерс смята, че „при Путин има религиозни и расистки елементи, но те не са изявени така отчетливо, както при Хитлер“. Публицистът дава за пример изказванията на руския президент за разликите между руснаците и американците, за това, че в САЩ „всеки е срещу всеки“, докато „в кръвта на руснаците било братството и любовта към ближния и т.н.“. Шнайдер-Детерс нарича това мислене „расистко“.
Какви са шансовете за „Нюрнберг-2“?
Германският публицист и политолог разглежда и шансовете да бъде организиран „Нюрнберг-2“ - международен трибунал срещу тези, които той нарича „главните военни престъпници“ в Русия. Въпросът дали ще има такъв процес е открит, но в обозримо бъдеще Путин едва ли ще бъде предаден на Хага, признава Шнайдер-Детерс. Той обаче смята, че е необходимо да има присъда срещу Путин, дори и да не бъде изпълнена. Шнайдер-Детерс смята, че заповедта за арест срещу руския президент е първа крачка в правилната посока и пише, че резултатите от работата в Украйна на стотици международни следователи трябва по-бързо да дава резултати. Неговата оценка е, че има достатъчно доказателства за международен процес срещу „военния престъпник в Кремъл“.