Когато планината Руанг в Индонезия претърпя множество експлозивни изригвания миналата седмица, вулканичните газове бяха изхвърлени толкова високо, че достигнаха втория слой на атмосферата, на десетки хиляди футове над земята.
Изригванията на Руанг изхвърлиха огромна струя пепел и изпратиха вулканични газове на повече от 20 хил. метра във въздуха, според сателитни оценки - около 7 хил. метра по-високо, отколкото обикновено лети търговски самолет.
Потенциалните въздействия на изригването върху времето и климата започват да излизат на преден план, въпреки че опасността, породена от вулкана, продължава и евакуациите продължават.
Възможно е вулканите да имат краткосрочно въздействие върху климата – включително глобално температурно охлаждане – поради газовете, които инжектират високо в горната атмосфера. Но влиянието на планината Руанг върху климата вероятно ще бъде минимално, според Грег Хюи, председател на Училището по земни и атмосферни науки на Georgia Tech.
Ежедневните метеорологични условия в близост до планината Руанг – неща като температура, облаци и дъжд – вероятно няма да бъдат повлияни от вулкана за дълго, каза Хюи пред CNN.
Планината Руанг, стратовулкан с височина 2400 фута (725 метра) на остров Руанг в индонезийската провинция Северен Сулавеси, е изригнал най-малко седем пъти от вторник вечерта, съобщи агенцията по вулканология на страната. Според вулканолозите стратовулканите могат да предизвикат експлозивни изригвания, тъй като конусната им форма позволява натрупването на газ.
Вулканичната пепел обикновено е смес от натрошени твърди вещества – включително скали, минерали и стъкло – и газове, като водна пара, въглероден диоксид и серен диоксид, според НАСА.
Натрошените твърди частици генерират много статично електричество в струите пепел, докато се блъскат една в друга, което води до интензивно осветление, според Хюи.
"Самата пепел е краткотрайна в атмосферата, защото е тежка и има тенденция да се утаява бързо", каза Хюи пред CNN. Това са газовете, които могат да достигнат много по-високо в атмосферата.
Плътната пепел близо до повърхността създава опасно качество на въздуха и причинява временен охлаждащ ефект, тъй като блокира затоплящата слънчева светлина. След като активното изригване спре, пепелта започва да се утаява.
Но пепелта, която достига до земята, може лесно да бъде издигната обратно във въздуха от прохладните ветрове. Водните капки често се залепват за пепелта във въздуха и образуват буреносни облаци, които могат да разтоварят дъжда или да произведат допълнителна мълния.
Някои газове от изригванията на планината Руанг се изкачиха толкова високо, че удариха стратосферата, втория слой на земната атмосфера. Намира се точно над тропосферата, където се случва целият живот и времето.
Стратосферата е много сухо място и обикновено само газовете с дълъг живот – обхващащи десетилетия – се филтрират в нея, според Хюи. Вулканичното изригване по същество е единственият естествен начин за краткотрайни газове като серен диоксид и водни пари да стигнат до стратосферата.
Веднъж попаднали в стратосферата, серният диоксид и водните пари се комбинират, за да образуват аерозоли от сярна киселина, които създават слой от мъгливи капчици, според UCAR. Тези капчици се разпространяват далеч от точката на влизане и остават в стратосферата до три години, отразявайки слънчевата светлина обратно в космоса и причинявайки понижаване на глобалните температури.
Но охлаждащият ефект продължава по-дълго, ако повече газ достигне стратосферата.
През 1991 г. връх Пинатубо – друг стратовулкан – изригна във Филипините и произведе най-големия облак от серен диоксид, измерван някога. Изригването изхвърли над 17 милиона тона газ в атмосферата и доведе до глобално понижение на температурата с около 0,5 градуса по Целзий (0,9 градуса по Фаренхайт), което продължи около година, според Геоложката служба на Съединените щати.
За сравнение, сателитните инструменти са изчислили, че Планината Руанг е освободил около 300 000 тона серен диоксид досега, въпреки че не е ясно каква част от този облак е достигнал стратосферата.
Изригване толкова голямо, колкото връх Пинатубо през 1991 г., със сигурност би могло да охлади планетата за няколко години, въпреки че няма да може да изтрие настоящите климатични проблеми на Земята, причинени от затоплящото планетата замърсяване, и ще дойде с цената на огромни щети за живота и имуществото.