IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Големият въпрос за Украйна - ще се завърнат ли бежанците в страната?

Икономическото възстановяване зависи от това

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Според доклад на Международната организация по миграция (МОМ) близо една трета от населението на Украйна е било принудено да напусне домовете си. Около 3,7 млн. души все още са вътрешно разселени, а близо 6,5 млн. души са бежанци в други държави.

МОМ съобщи също така, че повече от 14,6 млн. души, около 40 % от населението на Украйна, все още се нуждаят от някаква форма на хуманитарна помощ, а 2,2 млн. бежанци в съседни държави също се нуждаят от помощ.

По-голямата част от бежанците в Европейския съюз (ЕС) са жени и деца, като получателите на временна закрила се състоят от 46% възрастни жени, 33% деца и 21% възрастни мъже.

Големият въпрос за Украйна е дали те ще се върнат у дома и това е от ключово значение за бъдещето на Украйна.

Вероятно много от жените, които са напуснали Украйна, ще се присъединят отново към съпрузите и партньорите си, щом това стане безопасно, но тъй като семействата може би вече са се установили да живеят в други държави, Киев трябва да разработи план за насърчаване на завръщането на хората в активна трудоспособна възраст.

Ако не го направи, това може да доведе до огромни икономически загуби за страната и до ускоряване на демографската криза, която вече предизвиква безпокойство. Населението на Украйна през 2023 г. ще бъде 36 744 634 души, което представлява спад от 7,45% спрямо предходната година, а при наличието на толкова много млади хора в чужбина възрастовият профил се увеличава.

След пълномащабната инвазия на повечето мъже на възраст 18-60 години беше забранено да напускат страната и Киев търси начини да насърчи завръщането на тези, които вече са били в чужбина или са успели да напуснат, за да подкрепят армията и икономиката му. Мъжете в изгнание във военна възраст - само в Полша те са около 200 000 - вече няма да могат да подновяват паспортите си в консулствата и ще трябва да се върнат у дома.

Това е резултат от одобрения на 16 април от президента Володимир Зеленски нов закон, според който гражданите, живеещи в чужбина, са задължени да отбиват военна служба. Те разполагат с 60 дни, за да изяснят статута си, но няма да бъдат принудени да се върнат, заяви правителството. За да насърчи допълнително хората да се завърнат у дома, Украйна също така разговаря с представители на ЕС относно бъдещите правила за миграция в блока.

В резултат на пълномащабното нахлуване на Русия в края на февруари 4,2 млн. души, избягали от Украйна, имаха статут на временна закрила в ЕС. Германия (1,3 млн.), Полша (950 хил.) и Чешката република (380 хил.) бяха основните държави, които предоставяха закрила в блока.

А бежанците продължават да пристигат. Данните сочат, че през декември границата на Германия са преминали още 18 905 души, а Чешката република е приела 8 155 души. През същия месец в Испания са пристигнали 2 830 души.

Анализът на Върховния комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН) през януари и февруари установи, че две трети от украинските бежанци искат в крайна сметка да се завърнат в родината си. Около 65% са заявили, че желаят да се завърнат - спад спрямо 77% през предходната година, а 6% планират да го направят през следващите месеци.

Докато колебливата подкрепа на Запада за въоръжените сили на Украйна и неуспехите, причинени от недостига на боеприпаси и оборудване, допринесоха за нежеланието за завръщане, състоянието на украинската икономика беше посочено от много бежанци в интервютата с изследователите.

Според ВКБООН около 55 % от интервюираните завърнали се бежанци в Украйна са заявили, че възможностите за работа са по-малко, отколкото са очаквали.

Въпреки че изглежда, че националната икономика се възстановява, като през четвъртото тримесечие на 2023 г. БВП нарасна с 4,7 %, а Националната банка на Украйна прогнозира увеличение от 5,8 % през 2025 г., повечето украинци в страната и чужбина все още изразяват несигурност за своето бъдеще.

Според проучване, проведено от Центъра „Разумков“ през януари, 41% от гражданите смятат, че събитията в Украйна се развиват в правилна посока, докато 38% са на обратното мнение.

Повечето от тях отбелязват влошаване в сравнение с началото на 2023 г. в области като цените и тарифите (86%), икономиката (68%), стабилността (64,5%), доверието в бъдещето (63,5%) и благосъстоянието на семействата им (58%).

Въпреки че повечето фирми са устояли на предизвикателствата и са продължили да работят, като 59% от доскорошните фирми са напълно отворени, а 21% са затворени (само 3% за постоянно), нивото на безработица остава високо - 13,7% към март.

В същото време доклад на Световната банка установява, че около 15% от фирмите не са в състояние да изпълняват поръчки поради разселване на работници, жертви на бойното поле и наборна служба, като в южните райони този процент нараства до 20%.

За да не допусне икономиката на Украйна да бъде доминирана от пенсионери, хора с увреждания и нуждаещи се от социална закрила, правителството в Киев трябва да насърчи завръщането на своите хора - както за производствените линии, така и за фронтовете.

Катерина Одарченко, Center for European Policy Analysis/БГНЕС

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Водещи мобилна
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата