Екипите, които участват в операцията по издирване и спасяване, са достигнали до останките на хеликоптера на иранския президент Ебрахим Раиси, който се разби вчера в труднодостъпен район в Северозападен Иран, съобщи иранската държавна телевизия, цитирана от Ройтерс. Засега няма информация за състоянието на пътниците в хеликоптера.
Ръководителят на иранския Червен полумесец Пир Хосейн Коливанд каза по държавната телевизия: "Движим се към останките от катастрофиралия хеликоптер на президента Раиси, ситуацията не е добра".Няма признаци на живот в останките от хеликоптера на президента на Иран Ебрахим Раиси, каза по иранската държавна телевизия ръководителят на иранския Червен полумесец Пир Хосейн Коливанд, след като спасителните екипи достигнаха тази сутрин до мястото на катастрофата, предаде по-късно Ройтерс.
Пред Ройтерс ирански представител е казал, че хеликоптерът е изгорял напълно при катастрофата, а надеждите Раиси да бъде намерен жив са малки.
Иранският президент заедно с външния министър Хосейн Амир Абдолахиан и други високопоставени ирански представители е бил на борда на хеликоптера, който според съобщенията на иранската държавна телевизия е направил „твърдо кацане“ в Северозападен Иран. Операцията по издирване и спасяване е затруднена от трудния терен в района и неблагоприятните атмосферни условия.
По-рано Анадолската агенция съобщи, че турски безпилотен летателен апарат „Акънджъ“ е идентифицирал рано тази сутрин източник на топлина, за който се предполагаше, че може да идва от мястото на катастрофата на хеликоптера. Засега няма официална информация дали останките са намерени на посоченото място. След катастрофата на хеликоптера на Раиси турското министерство на отбраната изпрати безпилотен апарат „Акънджъ“ и хеликоптер „Кугър“ с възможност за нощно виждане за участие в спасителната операция.
Ройтерс определя Раиси като хадлайнер и смятан за възможен приемник на Върховния ирански духовен лидер аятолах Али Хаменей, който подкрепя политиките му. Шейсет и три годишният Раиси беше избран на президентския пост през 2021 г. и от заемането на длъжността разпореди затягането на законите за морала, беше начело на кървавото потушаване на антиправителствените протести и държеше твърда линия в ядрените преговори със световните сили.
Катастрофата идва в момент на нарастващо недоволство в Иран около редица политически, социални и икономически кризи. Иранската теократична власт е под международен натиск заради спорната ядрена програма на Техеран и заради задълбочаващите се военни връзки с Русия по време на войната с Украйна.
От нападението на "Хамас" срещу Израел на 7 октомври и израелската операция в Ивицата Газа конфликти с участието на свързани с Иран групи избухнаха на много места в Близкия изток.
Раиси беше на границата с Азербайджан, където заедно с азербайджанския президент Илхам Алиев откри язовир, изграден като съвместен проект на двете страни. Хеликоптерът му се разби на връщане от церемонията, припомня БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.