Цените на петрола тръгнаха нагоре на фона на опасенията, че конфликтът в Близкия изток може да се разшири след смъртоносна ракетна атака над Голанските възвишения, за която Израел и САЩ обвиниха ливанската групировка "Хизбула". Цената на петрола в момента е чувствителна и се влияе от търсенето и предлагането, каза международният борсов анализатор Димитър Георгиев.
В студиото на “България сутрин” Георгиев допълни, че за седма поредна година цената на петрола е в червено, а това означава, че пада и се търгува близо до едногодишното дъно.
“Причината за това е, че конфликтът в Близкия изток се ограничава между Израел и Ливан. И двете не са производители на петрол, няма да бъдат засегнати производства и транспортни коридори", обясни той пред Bulgaria ON AIR.
Георгиев отбеляза, че ако имаме директно включване на Иран, САЩ и Русия нещата биха изглеждали по драматично различен начин, но това е малко вероятно и той не очаква това да се случи.
Анализаторът допълни, че освен производството на петрол, друг фактор за потенциален тласък на цените на петрола нагоре би бил тотален блокаж на транспорта на петрол.
"Търсенето в Китай драматично намалява. Тази година, от гледна точка на движение на цената на петрола, е една от най-спокойните. Търсенето в Китай е значително по-малко от очакваното и това е една от причините за плавното спадане на цената. В същото време САЩ произвеждат все повече петрол. Представляват 60% от световното производство на петрол, извън страните в ОПЕК", посочи Димитър Георгиев.
По думите му, ако демократите спечелят изборите в САЩ, ще увеличат още повече държавните разходи и това може да доведе до поскъпване на петрола. Ако Доналд Тръмп стане президент, данъците ще бъдат намалени и това може да повлияе в обратна посока на петрола.
"Цената на петрола остава ниска. Цената на бензина в България в разгара на сезона остава изключително ниска. Очаквам това да продължи още дълго време", подчерта международният борсов анализатор.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.