Престъпна група, съставена от един българин и четирима албанци, беше призната за виновна от британски съд за опит да внесе кокаин от Латинска Америка на стойност около 200 млн. паунда в Обединеното кралство, съобщи Би Би Си.
Смята се, че доставката е една от най-значителните, откривани във Великобритания.
Българският гражданин Петко Жутев и албанците Гергий Дико и Бруно Куци се признаха за виновни за участие в трафика, а още двама албанци, Ерик Муци и Олси Ебея, бяха признати за виновни от съда в Лондон. Присъдите се очакват на 11 ноември.
За операцията трафикантите използвали фирма за внос на плодове от чужбина, която била утвърдена на пазара, но през декември 2020 г. сменила собствеността си, а за неин директор бил назначен Жутев. Според полицията това е пример за това как престъпни елементи овладяват легитимни компании за импорт и експорт, които е по-малко вероятно да предизвикат подозрения.
През февруари 2021 г. Жутев се подписал за очаквана пратка банани от Колумбия в склада на компанията в Северен Лондон. Междувременно 41 палети с банани пристигнали в пристанището Портсмут с товарен кораб и с камиони били транспортирани до британската столица.
Членовете на престъпната група обаче не знаели, че действителното съдържание на пратката вече е известно на правоохранителните служби, които разполагали с разузнавателна информация.
В контейнерите с банани имало над 2330 блокчета кокаин, всяко от които с тегло около 1 кг и на стойност от 30 хиляди паунда. Още при пристигането на пратката полицията заменила кокаина с истински банани, а в някои от сандъците били поставени подслушвателни устройства. Двама полицаи под прикритие, които се представяли за шофьори на камиони, доставили товара от Портсмут до склада в Лондон. Там те били посрещнати от Жутев, Дико и Куци. След като Жутев се подписал за получаването на стоката, полицаи от специалните части нахлули в склада и задържали заподозрените. При ареста в склада бил открит и зареден револвер.
В доклад на ООН от миналата година се казва, че глобалното производство на кокаин е достигнало рекордни равнища, а албаноезични групи осъществяват разпространение на наркотика в много части на Европа, особено в Обединеното кралство и Нидерландия.
(БТА)