IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

6 горещи точки. Вотът влезе в НС

Не може всички да обичат Реймънд, подхвърлиха от ДПС

Станишев и Местан с вота. Снимка: БГНЕС

Станишев и Местан с вота. Снимка: БГНЕС

76 депутати от "Коалиция за България" и ДПС искат вот на недоверие на правителството "Борисов" заради провал в политиката на здравеопазването.

Подписката беше внесена на 15-ия месец от управлението на ГЕРБ.

В мотивите си опозицията посочва, че с такъв управленски комфорт не се е ползвало друго правителство от 1991 година насам.

"Не може един министър-председател непрекъснато да се чувства на гребена на вълнàта. Лесно е, когато всички обичат Реймънд", коментира депутатът от ДПС Лютви Местан.

Според него този път управляващите няма да могат да се оправдават с грешките на тройната коалиция, защото през последните години от предишния мандат са инвестирани толкова пари в здравеопазване, колкото настоящото правителство не би могло да осигури.

Целта на вота, която Лютви Местан формулира, е кабинетът да види грешките си.

Лидерът на БСП Сергей Станишев отклони въпроса дали, в случай че стане невъзможното и вотът повали правителството, партията му ще управлява отново в коалиция с ДПС.

Бившият премиер заяви, че през всичките 1300 години в България са се сменили много управления и само избирателят ще реши кой да замени кабинета на ГЕРБ.

А сега според Станишев в обществото нарастват условия за промяна. Той цитира социологическо проучване, което сочи, че 41% от българите биха подкрепили вот на недоверие за провала в здравеопазването.

"Смяната на министъра по никакъв начин не променя мотивите и хаоса в здравеопазването", заяви червеният лидер.

Общо 6 мотива за вот на недоверие представи опозицията днес.

1 Провал на политиката, реализирана в областта на здравеопазването от ГЕРБ, и финансова дестабилизация на системата. Посочва се, че здравно неосигурените българи вече са 1 890 000 души.
2 Нарушени са конституционните права на гражданите. Стигнало се е до безпрецедентна невъзможност лечебните заведения да оказват медицинска помощ.
3 Отсъствие на дългосрочна стратегия, нормативен хаос, неефективен контрол.
4 Кадрови провали. Тук опозицията посочва смяната на министри, шефове на НЗОК и ръководството на парламентарната комисия по здравеопазване.
5 Конфликт на интереси и обслужване на лични и корпоративни цели.
6 Демотивация и накърняване на достойнството на работещите в системата.

Вотът на недоверие вероятно ще бъде гласуван след две седмици.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата