Работодателите са склонни на 2-процентово увеличение на осигурителната тежест при изпълнение на пакет от шест условия, обяви председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев.
“Пакетът от шестте условия е подкрепен от останалите работодателски организации, които участват в Националния съвет за тристранно сътрудничество и обсъжданията за промените в Кодекса за социално осигуряване”, уточни Велев.
По думите му работодателските организации са склонни да обсъдят увеличаване на осигурителната тежест при няколко условия.
Едно от тях е държавата да започне да плаща личните вноски на заетите в бюджетната сфера от бюджетите на съответните министерства всеки месец, а не както сега – чрез единен трансфер към НОИ на три месеца.
Освен това работодателите искат от 2012 г. те да плащат първия ден от болничния, а следващите два – НОИ.
Друго условие е министерствата на вътрешните работи, на отбраната и на правосъдието да започнат да плащат завишени вноски за служителите си.
Освен това има условие съотношението за приноса към фонд "Пенсии" на заетите и на работодателите да се промени през 2011 г. на 45 към 55, а от 2012 да стане 50:50.
Велев заяви още, че са необходими и реформи в здравеопазването, както и за три години да се преустановят вноските във фонд "Гарантирани вземания на работниците и служителите".
“Което и да е от тези искания да отпадне, няма да приемем увеличаване с 2 процента на осигуровките”, категоричен бе Велев.
Той посочи, че с тези искания работодателите ще отидат във вторник на неформалната среща на тристранния съвет за обсъждане на промените в Кодекса за социално осигуряване.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.