Депутатът от левицата Георги Пирински беше избран със 169 гласа "за", 50 "против" и 4 "въздържал се" за председател на 40-тото Народно събрание.
Престижът на Народното събрание е на опасно ниско равнище. Гражданите не разбират с какво се занимава то и не виждат отразени и защитени своите интереси, заяви след избора си Пирински.
Парламентът не е театър, в това число и телевизионен, парламентът не е заведение за обществено хранене, не е и търговска кантора, подчерта той. В парламента следва да се обсъждат въпроси от дневния ред на страната, тук е мястото да се контролира спазването на обществената норма, добави председателят на НС.
Според Пирински парламентарната криза няма да бъде преодоляна лесно, тъй като има дълбоки корени и мощни интереси, които я подхранват. Това обаче не означава, че депутатите от 40-то Народно събрание трябва да се правят, че тя не съществува, отбеляза новоизбраният председател на НС.
От самото начало сме длъжни да направим няколко, но твърди крачки, за да се преодолеят пороците в работата на досегашните парламенти - гласуването с чужди карти, празната пленарна зала и пилеенето на ценно парламентарно време, заяви Пирински.
Всички сме наясно с огромния дефицит на време, в който се намираме, каза Георги Пирински. Убеден съм, че добре съзнаваме особената отговорност, която ни се пада да дадем нова перспектива на страната и на гражданите, отбеляза той.
Депутатите решиха Народното събрание да има трима постоянни заместник-председатели и четирима, които ще се сменят на ротационен принцип. За избран ще се смята номинираният, ако е получил повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители. Кандидатурите ще се гласуват явно и анблок.
За постоянни заместник-председатели бяха избрани Любен Корнезов от левицата, Камелия Касабова от НДСВ и Юнал Лютфи от ДПС. На ротационен принцип заместник-председателите ще бъдат Петър Берон от "Атака", Филип Димитров от ОДС, Екатерина Михайлова от ДСБ и Анастасия Мозер от БНС.
Преди избора на Пирински лидерът на левицата Сергей Станишев заяви, че личността на председателя има много важни отговорности за организацията на дейността на Народното събрание, за търсенето на широк диалог по необходимата законодателна програма, която политическите сили трябва да одобрят и парламентът да изпълнява.
Той ще има важната задача през следващата година и половина България да работи за ратификация на договора за присъединяване на страната към ЕС от страните-членки, посочи още Станишев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.