Отлаганите реформи и растящата несигурност за икономическата политика ерозират подкрепата за правителството на малцинството на премиера Бойко Борисов, но стабилността му не е застрашена в краткосрочна перспектива заради подкрепата от десни партии. Това пише агенция Ройтерс в кореспонденция от София.
Правителството трябва да постига резултати в борбата с корупцията и организираната престъпност, за да поддържа доверието на Европейския съюз и да печели доверието на инвеститорите.
По отношение на икономиката трябва да се следи дали реалният икономически растеж ще се окаже по-нисък от правителствените прогнози. Това няма да засегне лева, тъй като е вързан за еврото, но може да повиши разходите по покриване на дълга, отбелязва кореспондентът на Ройтерс.
В икономическата област трябва да се следи и дали правителството ще смекчи фискалната си политика с наближаването на местните и президентските избори догодина през есента и дали то ще е в състояние да взема заеми от местните и международните пазари на приемливи лихвени равнища, или ще е принудено да се обърне към Международния валутен фонд.
По отношение на реформите и европейските фондове трябва да се следи дали България ще продължи реформите и орязването на неефикасните разходи или реформите ще бъдат забавени от безпокойства за популярността на управляващите и тревоги от обществени протести.
Друг въпрос е дали правителството ще успее да подобри усвояването на фондове от ЕС, защото в противен случай това може да отблъсне чуждестранни инвеститори, да забави развитието на инфраструктурата и да подкопае икономическото възстановяване.
Корупцията и организираната престъпност продължават да са проблем за България 20 години след падането на комунизма. Шуробаджанащината и нуждата да се дават рушвети за осигуряване на бизнес сделки действат демотивиращо на чуждестранните инвеститори и спъват икономическия растеж, се посочва още в материала.
Усилията на правителството да обуздае организираната престъпност и корупцията бяха похвалени от ЕС, но то трябва и да постави зад решетките корумпирани висши държавни чиновници и мафиоти. Правителството възнамерява да създаде две агенции за борба с корупцията и специализирани съдилища за ускоряване на процесите срещу корумпирани чиновници и мафиотски босове, но се сблъсква със съпротива от страна на съдебната система.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.