Депутатите отхвърлиха поправка в Закона за вероизповеданията, предложена от народни представители от ДПС, която целеше да улесни свикването на национална мюсюлманска конференция, на която да се избере нов главен мюфтия.
От Движението за права и свободи са на мнение, че в момента свикването на такава конференция е невъзможно.
След като съдът възстанови някогашния главен мюфтия Недим Генджев и Висшия мюсюлмански духовен съвет от негово време, избран преди 14 години, се оказа, че повече от половината от членовете му са починали.
ДПС предлагаше при извънредни обстоятелства, които водят до невъзможност свикването на висшия орган да става по правилата на устава на вероизповеданието, насрочването на заседанието да е с решение на съда.
Депутатът Лютви Местан призова за повече политическо ангажиране към проблема.
„Няма приложима законова процедура за нормален изход от ситуацията, пред която сме изправени. Ситуацията, в която сме изправени, се дължи именно на факта, че едно съдебно решение излиза след 14 години и прави легитимни резултатите от един форум, членовете на който не са сред живите. Не може едно решение на съда да върне колелото на историята с 14 години, за това време религиозната общност има своя вътрешен живот”, аргументира се Лютви Местан.
ПГ на „Атака” остро се противопостави на предложенията на ДПС.
Според депутатите на Сидеров основната идея на народните представители от ДПС с внесеното предложение е да пренебрегнат влезли в сила съдебни решения чрез законодателни промени.
„Вътрешните спорове в което и да е било вероизповедание не би трябвало да са работа на държавата“, заяви депутатът от „Атака“ Борислав Стоянов.
Народните представители от управляващата партия Красимир Велчев и Искра Фидосова се опитаха да се разграничат от проблема с тезата за ненамеса на държавата в работите на определено вероизповедание.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.