Проектът за нов избирателен кодекс изцяло обслужва политическите интереси на ГЕРБ и присъдружната „Атака“, заяви лидерът на БСП Сергей Станишев.
Според него той не е създаден на базата на политически консенсус, не гарантира провеждането на свободни и демократични избори и не решава основния въпрос с купуването на гласове.
В тази връзка червените се обявиха категорично против разширяването на средствата за предизборна кампания на 4 млн. лева.
„В условията на криза много добре знаете коя партия ще се възползва от възможностите на богата предизборна кампания и за какво ще отидат тези пари“, коментира Станишев.
БСП остро се възпротиви и на решението за уседналост на местните избори, което се удължава на 12 месеца. Според левицата това поставяло партиите в неравностойно положение, особено ако кодексът бъде приет януари-февруари догодина.
Досега изискването беше лицето да е живяло през последните 10 месеца в района, в който иска да гласува, а сега става 12 месеца. Досега обаче се изискваше постоянен или настоящ адрес, а сега лицето трябва да има и двете.
„Имаме информация, че ГЕРБ вече организират пренасочване на групи избиратели от отделни общини в Северозападна България към други общини, за да могат да създадат избирателна маса, която ще бъде контролирана от тях, докато другите партии ще трябва да се съобразяват с разпоредбата за уседналост, която няма как да бъде спазена”, заяви Станишев.
Като „абсолютно неприемливо“ БСП определи решението на ГЕРБ да ограничи демократичното право на хората да избират кметове на села с население до 500 души. Тази мярка беше наречена от Станишев „ретроградна“. Досега летвата беше до 150 души.
„Това означава, че 2/3 от българските села няма да могат да избират. Пълни глупости са, че кметовете на село нямат функции“, обяви Станишев.
В същия дух лидерът на БСП коментира и предложението отново да се върне старото положение, при което общинските съвети назначаваха районните кметове в големите градове.
Според Станишев управляващите целят да обезличат районните кметове и те да бъдат изцяло подчинени на ГЕРБ.
„Очевидна е неравнопоставеността, при която партиите и коалициите ще участват в изборите“, оплака се още лидерът на БСП.
Според него с изискването за отделна предварителна регистрация на партии в коалиции ударът е насочен срещу Коалиция за България, в която влизат 7 партии, и те трябва да съберат 115 хил. гласа, докато ГЕРБ като партия трябва да събере 15 хил. гласа.
„И това препятствие ще го преодолеем, но е ясна политическата конюнктура и цели, на които е подчинено новото изборно законодателство“, заключи Станишев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.