По думите на българския премиер демократичният напредък е немислим без спазване на човешките права и премахването на всеки вид дискриминация. “Ромските общности в нашите страни са готови пълноценно да участват в общия европейски процес на интеграция и сближаване на народите”, подчерта Сакскобургготски.
Българският премиер добави, че период от десет години е достатъчен да се промени животът на ромите в няколко основни направления - образование, здравеопазване, жилищния въпрос и осигуряването на работа.
Симеон Сакскобургготски подчерта, че за промяна на сега съществуващия образ на ромската общност е необходима волята и мобилизацията на цялото общество. “Особено важно е и самата ромска общност да е единна и сплотена”, каза още министър-председателят.
“Бедността има много лица, но нейната душа е една и съща”, посочи в изказването си унгарският премиер Ференц Дюрчани. По думите му проблемите на ромите не са проблеми на отделните страни в Европейския съюз. “Свободното движение на хора означава и свободно движение на социални проблеми”, добави Дюрчани. Той подчерта, че е необходима специална програма на Европейския съюз и на страните, които ще се присъединят в тази посока.
Дюрчани изрази увереност, че българското председателство на Десетилетието на ромското включване ще координира успешно отделното участие на страните.
Декларацията на срещата беше подписана от представителите на Унгария, Хърватия, Чехия, Македония, Румъния, Словакия, Сърбия и Черна гора. С подписването на декларацията официално беше открито Десетилетието на ромското включване.
Символ на декадата стана първокласничката Божидара, която получи подписаната днес декларация и дневник, в който да записва какво се случва и променя в живота на ромите през десетилетието.