Случаят с Калина Илиева е поредното доказателство за абсолютната неадекватност на системата за легализация на дипломи от европейски университети в България.
Така Ивайло Калфин, който води активна кампания за опростяване на силно бюрократизираната и скъпа процедура у нас, коментира съмненията за дипломата на бившия изпълнителен директор на Фонд "Земеделие" Калина Илиева.
"Единствената работа на българските власти е да свършат това, което правят чак сега за Илиева – да проверяват дали дипломата е истинска", добави Калфин.
Според европейското право признаването на дипломи от европейски университети в страните членки е автоматично.
Затова неотдавна евродепутатът призова чрез страницата си в интернет българските граждани да изпращат писма до премиера Бойко Борисов, ресорните министри и до народните представители за отмяна на съществуващия в момента регламент.
Калфин предлага дипломите за висше образование за нерегулираните професии и научните степени, придобити в ЕС, да се признават само след проверка в академичните регистри на университетите.
Ивайло Калфин поощри министъра на образованието Сергей Игнатов, който призна, че съществуващата в момента система е архаична и трябва да отпадне за нерегулираните професии.
"Явно здравият разум започва да си пробива път в Министерството на образованието", коментира още Калфин.
Бившият изпълнителен директор на фонд "Земеделие" Калина Илиева е проверявана заради информация, че магистърската й степен от Висшия институт за техника и икономика в Берлин не е завършена успешно.
Въпреки това тя е получила легализация от Националния център за информация и документация (НАЦИД) към Министерството на образованието, който е оторизиран у нас с признаването на дипломи и научни степени.
НАЦИД призна, че е издал уверение на Илиева, без да е проверил в академичните регистри истинността на предоставените от нея документи, и че едва сега е изпратил запитване до висшето учебно заведение, което да установи дали тя е взела успешно всичките си изпити.