Разумно предложение на управляващите, което още не е прието, е да се намали от 500 на 300 необходимият брой души за избиране на кмет за малки населени места. Това заяви проф. Михаил Константинов по време на обсъждането на работен доклад за второ гласуване на проект на Изборен кодекс, внесен от Искра Фидосова и група депутати.
„Чертата е била вече 250, а май в далечни времена е била и 500“, припомни той.
„Прекият избор на районни кметове от населението беше премахнат през 1999 г., мога да уточня кой е бил на власт тогава, но хайде да не се дразним. Би трябвало сега, когато искаме да ги върнем чрез пряк избор, все пак да кажем и кой премахна тази възможност”, каза още проф. Константинов.
Според проф. Константинов проблемът с уседналостта е традиционен, тежък, но трябва да се признае, че във всички европейски страни е въведен принципът на уседналост и той е между шест месеца и няколко години.
Предложението в кодекса е за 12 месеца, а специално само за времето на предстоящите избори – 10 месеца, уточни той. „Редуцирането за 2011 г. се прави, защото ако човек реши отсега да гласува за кмет или общински съветник, да знае къде да ходи да живее”, обясни проф. Константинов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.