IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Президентско вето за Изборния кодекс

Обслужвал политическите виждания на ГЕРБ

Президентско вето за Изборния кодекс

Президентът Георги Първанов изпълни заканата си и през първия работен ден на новата година върна за ново обсъждане в Народното събрание Изборния кодекс.

Той беше приет окончателно от парламента на 22 декември 2010 г. след множество среднощни заседания и ожесточени спорове в пленарната зала.

"Аз винаги съм отстоявал виждането, че промените в избирателната система трябва да бъдат част от една цялостна реформа на политическия модел", посочва в мотивите си държавният глава, съобщиха от неговия прессекретариат.

"Според мен създаването на Изборен кодекс трябва да се основава на разумен политически компромис и съгласие. В противен случай приетата уредба е обречена на нестабилност, доколкото всяко следващо мнозинство ще я прекроява, водено от своите партийни интереси.

Очевидно вносителите на проекта за Изборен кодекс не споделят това разбиране, доколкото в мотивите към него признават, че той в крайна сметка е изработен в синхрон с политическите виждания на политическа партия ГЕРБ", категоричен е Първанов.

Според него приетият Изборен кодекс  съдържа множество правни недостатъци, а някои негови норми са откровено отстъпление от постигнатото в последните 20 години, както и от демократичните стандарти за провеждане на избори, установени в Европа.

Президентът е против начина, по който се въвежда  изискването за уседналост – при избори за евродепутати гласоподавателите следва да са живели най-малко през последните три месеца в Република България или в друга държава – членка на ЕС, а при избори за органи на местно самоуправление право да гласуват имат избирателите, които са живели най-малко през последните дванадесет месеца в съответното населено място в страната. 

Според него е възможно отделен избирател да покрива изискването да има постоянен и/или настоящ адрес (съответно адрес на пребиваване) в една община или населено място и въобще да не живее на тяхната територия.

"Тази често срещана житейска ситуация се разминава съществено с основната идея на вносителите и прави изискването за уседналост безсмислено и лесно за заобикаляне", смята Първанов.

По отношение на предвидения 12-месечен срок той припомня, че Венецианската комисия за демокрация чрез право на Съвета на Европа в своите препоръки за провеждане на демократични избори не допуска срокът за уседналост да превишава 6 месеца.

Държавният глава се противопоставя и на премахването на прякото избиране на районните кметове в София и останалите градове с районно деление, както и на намаляването на броя на общинските съветници, което щяло да доведе до отслабване на местната власт.

Според него със създаването на единна Централна избирателна комисия за всички видове избори ще доведе до политизирането на този орган.

А правилата за гласуване в чужбина при парламентарните избори поставяли нашите сънародници в неравностойно положение.

Президентът се противопоставя и на въвеждането на експерименталното гласуване по електронен път.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата