IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Петков: Краде се от парите за Шенген!

Това бил много тежък политически провал за страната

Петков: Краде се от парите за Шенген!

Първият много тежък политически провал на страната ни в  стратегически план е Шенген, заяви в Плевен  депутатът от Коалиция за България Румен Петков.

По думите му правителствата след 1997 г. са постигнали  външнополитическите задачи на България в съответните периоди на   нейното развитие и не са допуснали подобни провали.

Според него средствата за покриване на шенгенските критерии не са усвоени на 100%, има преразпределение без то да е обявено пред обществото.

Петков  смята, че от договорените с Европейската комисия средства за  подготовката на страната ни за влизане в Шенген са усвоени 130  милиона евро, а 30 милиона евро са били преразпределени в  Министерството на финансите и са харчени за други цели.

"Склонен съм да подозирам, че част от тези пари са  откраднати", заяви депутатът.

Според него причините страната ни   засега да не бъде приета в Шенгенското пространство няма да  бъдат политически, а в неизпълнение на конкретните технически  критерии.

"Има огромен ръст на контрабандата през последната година - както на цигари, така и на горива и наркотици. Според доклада на евроекспертите само за месец на територията на Република България са влезли незаконно 560 души, които имат забрана за достъп до територията на ЕС", подчерта депутатът.

Това е заплаха за Шенгенското пространство и няма кой да го търпи, беше категоричен Румен Петков.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата