Почти час и половина пресконференция, дадена от топ финансисти и икономисти на НДСВ.
Така бившите управляващи решиха да отговорят на възобновения скандал за сделката с външния дълг през 2002-ра година.
Доклад на „Индъстри уоч“, по поръчка на финансовото ведомство, показа, че сделката със замяната на част от българския външен дълг е донесла финансови загуби за държавата в размер на около 1 млрд. лева.
Милен Велчев, Красимир Катев, Любомир Дацов, Владимир Каролев и Николай Василев е тежката артилерия, която жълтата партия извади днес, за да изведе няколко основни послания.
Първо, излизането на доклада на „Индъстри уоч” в този момент не е случайно, заяви Милен Велчев. Второ, той е неточен. И трето, не само че нямало загуба за България, но ползите били огромни.
После бившият финансист номер едно започна да аргументира позицията си точка по точка.
Целта на доклада, според него, е да отклони вниманието от актуалните проблеми в държавата – теча на СРС-та и краха в политиката на доходите в България.
„Хората не се интересуват от брейди облигациите, а от цената на олиото, хляба и дали ще се увеличат пенсиите от средата на тази година”, стартира дългата пресконференция Велчев.
След това подаде топката към бившия си заместник във финансовото министерство Красимир Катев, който е категоричен, че мачът по темата с външния дълг бил „свирен”.
Според Катев експертите на „Индъстри уоч“ не са съобразили всички възможни източници за написването на доклада си.
„Стартовата база от документи е непълна и подвеждаща. Те не са говорили с хора от екипа на Министерството на финансите. Не са говорили с МВФ, БНБ. При цялото ми уважение за техния капацитет като макроикономисти не се прави така доклад”, хвърли ръкавицата Катев.
Според него дори при грешните допускания на "Индъстри уоч" загубата не можела да надхвърли 219 милиона лева.
„Не са изчислили около 960 милиона за фиска и над 200 милиона спестявания за частния сектор”, сметна на бързо Катев, който уточни, че отговорът на младите експерти от НДСВ всъщност се базира на 50-годишен стаж в бранша.
Милен Велчев също посочи, че преките ползи от сделката са най-малко 1 милиард и 160 милиона лева. За да докаже изключителния си успех през 2002-ра, Велчев цитира статистика от председателя на Европейската централна банка Жан Клод Трише.
В таблица чуждият експерт разяснява с колко се е намалил или увеличил външният дълг на страните от Европейския съюз. В нея България била на първо място. Но не само. Втората – Швеция, била далеч зад нас.
Заради сделката с дълга България е намалила задлъжнялостта си с 69% спрямо БВП, докато шведите постигнали едва 22%.
За България не било разумно да поддържа 75% от дълга си в долари, твърди и днес бившият финансов министър Милен Велчев.
Опасностите, ако сделката не беше направена, са днес да плащаме по-високи данъци, а през 2006 година да се изплати огромна сума по дълга. Твърденията са на Любомир Дацов и Владимир Каролев.
По тази причина днешните управляващи можело да стигнат до крайни мерки – да орежат заплатите в бюджетната сфера с 25%, заявиха от НДСВ.
„Тази сделка е давана на прокурор много пъти. Резултатите ги виждате. Що се отнася до политическата отговорност, аз мисля, че избирателите са тези, които имат право да я раздават”, заключи Милен Велчев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.