В периода 2005–2009 година отнемаше 2-3 дни да бъдат обработени веществените доказателствени средства и да стигнат до прокуратурата, а сега този период достига до 5-6 месеца.
"В случая с това "удавяне" на системата всъщност МВР обслужва организираната престъпност", заяви пред bTV бившият вътрешен министър и депутат от БСП Румен Петков.
Според него в настоящия скандал с подслушването много сериозно впечатление прави филтрирането на информацията.
По думите му става въпрос за престъпление по служба и тези, които са го извършили, трябва да получат заслуженото.
"Това са служителите, които са обслужвали системата и готвят справочния материал за прокуратурата", каза Петков.
Според бившия шеф на МВР службата заявител, в случая прокуратурата, би трябвало да получава целия обем от използваните специални разузнавателни средства и да е нейна отговорността за това как се използва по-нататък придобитата чрез СРС информация.
По думите му обаче в момента няма законово решение, което да регламентира този процес и МВР изпраща в прокуратурата само това, което прецени.
"Ако МВР преценява, че разговорът между шефа на агенция "Митници" и финансовия министър, в който шефът на митниците обвинява вътрешния министър, че контролира контрабандата, не представлява интерес за прокуратурата, аз не знам кое би трябвало да представлява", каза още Петков.
"Тази арогантност, на която сме свидетели през последните месеци, удря държавата. Защото СРС вече са дискредитирани“, добави вътрешният министър.
Той посочи, че 49% от делата с използвани СРС са получили оправдателни присъди.
"Тази цифра е убийствена за системата днес, тя показва, че СРС се ползват за набиране на лична информация и това е въпрос на политика", смята депутатът от БСП.
По повод твърденията на вътрешния министър Цветан Цветанов, че не е знаел за подслушването на Ваньо Танов, Петков беше категоричен: "Той лъже не за пръв и, вярвам, не за последен път".
Според него няма как вътрешният министър да не знае, че шефът на митниците е подслушван. Той беше категоричен, че решението за филтрирането на информацията към прокуратурата не е взето от служителите в МВР, а на по-високо ниво.
"В системата на МВР има голямо напрежение и тя реагира. Тази вътрешна реакция ще бъде много бурна", завърши Румен Петков. Според него реакцията е против ползването на МВР за лични цели.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.