Правителството ще внесе в парламента Пакт за финансова стабилност с три мерки във фискалната политика.
Това каза по време на лекция в Нов български университет вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков.
Мерките предвиждат лимит на дефицита, ограничаване на преразпределителната роля на държавата и увеличаване на преките данъци - само с одобрение на квалифицирано мнозинство на парламента.
Първоначалната идея на финансовия министър беше те да се изменят чрез референдум.
Пактът за финансова стабилност е най-важната финансова тема и при успех на тази идея в България, тя може да се възприеме и от други държави, обясни Дянков пред студентите.
Той посочи, че България е минала през най-тежката финансова криза от Втората световна война насам и че правителството през миналата година е успяло да задържи натиска върху бюджета за по-високи харчове, но този натиск продължава и през тази година, и затова ще е добре, ако се приемат мерки за финансова дисциплина.
Дянков каза, че мерките от пакта трябва да залегнат в Конституцията на държавата, за да бъде това дългосрочна политика.
Финансовият министър заяви, че лимитът на дефицита, който ще залегне в пакта, ще е ясен до седмица, но той ще е доста по-строг от Маастрихтските критерии за членство в еврозоната, които предвиждат дефицит от 3 процента.
„В последните две години 24 държави от ЕС увеличиха данъците, а България е една от страните, която не ги увеличи. Увеличението на данъците е лошо за страна, която има да догонва средноевропейските държави по стандарт“, обясни Дянков, цитиран от БТА.
Затова според него е важно да бъде много по-трудно увеличаването на преките данъци. Мярката, предлагана от него, предвижда това да може да става само с гласовете на две трети от всички депутати - или 160 депутати.
Вицепремиерът каза, че според него всеки трезвомислещ член на парламента ще гласува за приемането на Пакта за финансова стабилност.