Управляващите трябва да започнат битка с бедността, настояват в декларация от Коалиция за България.
През последните седмици ситуацията с ръста на цените на храните и горивата става особено тревожна, каза депутатът Ангел Найденов.
"Негативните ефекти на икономическата криза - ръст на безработицата, ръст на необслужваните кредити, масови фалити на фирми, се комбинират с галопираща инфлация.
Огромна част от българите получават намалени заплати, а изплащат кредити, грижат се за своите близки, плащат все повече и повече за продукти от първа необходимост", допълни той.
При увеличаваща се инфлация, вместо приходите в държавната хазна да се увеличат – те падат. За януари 2011 г. са със 184 млн. лв. по-малко от приходите за януари 2010, изтъкнаха червените.
Защо цените на жизненоважни стоки в България са по-високи от цените в други държави-членки на ЕС, питат социалистите.
"Ако отскочите до съседна Гърция, ще откриете, че килограм от най-качествената захар е 1,69 лв., а в България струва поне 2,30 лв. Цените на дизела в 11 страни членки на ЕС - Кипър, Естония, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Полша, Румъния, Словакия, Словения и Испания, са по-ниски от тези в България", пресметна още Найденов.
Цените на бензина в Кипър, Естония, Латвия, Румъния също са по-ниски. С една минимална работна заплата към 3 март 2011 г. българинът може да си купи 93 литра дизел, румънецът – 128 литра, гъркът – 609 литра, ирландецът - 1040 литра, изчислиха от БСП.
Най-бедната страна в ЕС плаща едни от най-високите цени в ЕС, възмутиха се социалистите.
Те са критични и към замразяването на минималната работна заплата, пенсиите и социалните плащания.
В рамките на ЕС в 20 от 27 страни има фиксирана минимална работна заплата.
В 16 от тези 20 страни минималната работна заплата се увеличава в кризата. Само в 4 държави, сред които и България тя не е променяна през последните 3 години.
Управляващите да излязат от състоянието си на социална кома и спешно да предприемат мерки, призоваха от Коалиция за България.
Социалистите искат управляващите да въведат пределни цени на основни хранителни и енергийни продукти.
"Не може цените на хляба, олиото, бензина, дизела в най-бедната европейска държава да бъдат над нивата на цените в другите държави-членки на ЕС", аргументира се Ангел Найденов.
Започнете да индексирате доходите, които се регулират от държавата, с размера на инфлацията. Става дума за минималната работна заплата, за пенсиите, за месечните помощи, за линията на бедност и т.н., обърнаха се към ГЕРБ от КБ.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.