Кризата с японската атомната електроцентрала „Фукушима – 1“ значително променя нагласите на българите към ядрената енергетика, като привържениците й са намалели с една трета. Това показват резултатите от експресно поручване на агенция Алфа Рисърч, проведено сред 800 души в периода 17 – 21 март.
В периода около присъединяването ни към ЕС, когато ядрената енергетика беше изключително дискутирана, около три четвърти от българите подкрепяха нейното развитие. Днес 51% смятат, че страната трябва да изгражда нови атомни реактори, а 45% са на противоположното мнение, сочат резултатите от проучването.
Противници на ядрените мощности са основно младите, учащите, представителите на свободните професии и жените – това са групи, които традиционно са ангажирани с проблемите на здравето и околната среда и по принцип в по-голяма степен подкрепят екологични каузи, посочват от Алфа Рисърч.
Опасностите от радиоактивно замърсяване обаче повишават чувствителността към ядрената енергетика на все повече хора. Върху страховете на българите влияят и дискусия за безопасността на атомната енергетика като цяло, сигурността и цената на проекта за АЕЦ „Белене” и сеизмичната активност в района.
Преди 9 години подкрепа за изграждането на втора атомна централа даваха над 80% от българите. Днес, ако можеха да вземат решение вместо правителството, 32% изобщо не биха изграждали нови реактори, 44 на сто биха изградили един допълнителен реактор в зоната на АЕЦ „Козлодуй”, а едва 24% биха изградили предвидените два ядрени реактора в Белене.
Същевременно, дори поддръжниците на ядрената енергетика са доста предпазливи, когато става въпрос за сигурност и избягване от икономическа зависимост.
Едва 26% предпочитат изцяло руска технология за бъдещата атомна централа. 28% смятат, че правилният избор е западноевропейската технология. Най-голям процент от запитаните – 37 на сто, подкрепят смесена технология – и западноевропейска и руска.
Партийните симпатии също имат влияние върху тези оценки – за привържениците на БСП руските технологии са категорично предпочитани, а сред привържениците на ГЕРБ и Синята коалиция ясно доминират предпочитанията към западните технологии.
Нарасналите страхове и недостатъчно ясните предимства на проекта „Белене” са в основата на обществения натиск за внимателна преценка на всички „за” и „против” и отлагане до този момент на решението за нова ядрена централа.
За 50% от запитаните проверките на Европейската комисия са най-важният фактор, на базата на който трябва да се вземе решение дали да бъде изграждана АЕЦ „Белене”. Други 22% са категорично против нова нова ядрена мощност, независимо от резултатите от проверката. 26 на сто са за възможно най-бързо вземане на решението за изграждане на ядрена централа.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.