IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

"Лукойл": Сега работим на загуба

Абсурдно е бизнесът с горива да е губещ, възмутиха се от БСП

Много българи излязоха на протест заради високите цени на горивата. Снимка: БТА

Много българи излязоха на протест заради високите цени на горивата. Снимка: БТА

Печалбата на „Лукойл“ при продажбата на литър дизел е една стотинка, а при продажбата на литър бензин А 95 търпи загуба от 12 стотинки. Това заяви Сергей Гиндич, заместник генерален директор по доставки и продажби в компанията. 

Той присъства на заседание на парламентарната икономическа комисия, на което се обсъжда пазарът на горива и начинът на определяне на цените.

„Много хуманно звучи да работите на загуба, но някой трябва да я покрива“, каза депутатът от Коалиция за България Петър Димитров. Той попита защо цените на дизела в девет европейски страни са по-ниски от българските.

"Страна като Люксембург не е съпоставима с България, а данъците й са много по-ниски от българските", каза в отговор Гиндич.

"В Люксембург всеки може да разтоварва горива където иска, докато в България това става единствено в лицензирани данъчни складове", посочи още той.

Цените на бензина в Русия и отвъд океана са по-ниски от тези в България, но ако горивото се превозва до България, неговата цена ще бъде различна, допълни представителят на „Лукойл“. 

Биокомпонентът в цената на литър дизел е 4 стотинки, казаха още от компанията.

„Присъстваме на второ абсурдно заседание”, заяви червеният депутат Румен Овчаров.

„Лукойл” работи на загуба, „Ромпетрол” внася на загуба. Бизнесът с горива се оказва един от най-губещите бизнеси. Това е пълен абсурд”, отсече Овчаров.

Законът за акциза и данъчните складове създава проблеми на търговците на горива, смята Корнелия Нинова от левицата. Тя предложи депутатите от комисията да  помислят дали не може да се промени Законът за акцизите и данъчните складове, така че да бъде улеснен вносът на горива в страната.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата