Представители на Коалиция за България, ОДС, СДС, Новото време, Народен съюз и независими депутати внесоха в деловодството на парламента искане за вот на недоверие към правителството за невъзможност да управлява България в полза на хората. Искането беше внесено в 16.35 часа.
Беше внесено и искане за оставка на председателя на Народното събрание проф. Огнян Герджиков.
Представителите на опозицията са постигнали съгласие да не допускат ново правителство на НДСВ и премиер Симеон Сакскобургготски, както и съставяне на служебно правителство в рамките на този парламент, каза Елиана Масева от ОДС.
Заместник-председателят на БСП Румен Петков съобщи, че опозиционните политически сили са се обединили около позицията да продължат консултациите за сформиране на експертен кабинет. Петков посочи, че целта е парламентът да приеме необходимите промени в конституцията и в изборното законодателство.
Заместник-председателят на СДС Николай Младенов каза, че правителството е затънало в икономически и личностни скандали. По думите му никога не е имало управление, което по-слабо и с по-малко визия да осъществява ръководството на страната. Младенов добави, че СДС ще участва в консултациите, но няма да участва в правителство и няма да реализира мандат за формиране на такова правителство преди парламентарните избори.
Борислав Цеков от Новото време каза, че на този етап не са коментирани персонални въпроси нито за освобождаването на председателя на парламента, нито за състав на бъдещ кабинет.
Надявам се в ускорени темпове до гласуването на вота да има консултации за съставянето на ново правителство, да бъдат изчистени максимално въпросите, които трябва да се решат с консенсус от опозицията, защото държавническият подход изисква опозицията да излезе с ясна алтернатива. Според него трябва да има мнозинство, което да гарантира приемането на промените в конституцията, законите, свързани с договора за присъединяване към ЕС и изборното законодателство.
Борислав Китов от Народен съюз изрази надежда, че днес е направена голяма крачка, за да може България да изпълни оставащите ангажименти до края на този мандат и да бъдат произведени честни парламентарни избори.
Преди да бъде внесен вотът на недоверие, лидерът на СДС Надежда Михайлова се срещна с четирима от общо седемте независими депутати - Осман Октай, Елка Анастасова, Мима Ненкова - Запрянова, Евгений Бакърджиев. Николай Младенов информира, че те са подписали искането за оставка на Герджиков и за вот на недоверие към кабинета. Подпис е сложила и независимата Стела Банкова. Младенов каза, че под искането за вот има 111 депутатски подписа, а под искането за оставка на Огнян Герджиков - 110.
Според конституцията и парламентарния правилник една пета от народните представители могат да предложат Народното събрание да гласува недоверие на Министерския съвет или на министър-председателя, като внесат мотивиран проект за решение.
Разискванията по проекта започват не по-рано от 3 дни и не по-късно от 7 дни от постъпване на предложението. По време на разискванията не могат да бъдат правени промени и допълнения в текста на проекта за решение. Гласуването става не по-рано от 24 часа след приключването на разискванията, като проектът за решение се смята за приет, когато за него са гласували повече от половината от всички народни представители.
Парламентарният правилник предвижда възможност за предсрочно освобождаване на председателя и заместник-председателите на Народното събрание по писмено искане най- малко на една трета от всички депутати, когато има обективна невъзможност за изпълнение на задълженията, системно превишаване на правата или системно неизпълнение на задълженията. Искането за освобождаване се поставя на гласуване на първото заседание след деня на постъпването му, като се дава право на засегнатото лице да бъде изслушано. Това означава, че искането за оставка на Огнян Герджиков би трябвало да влезе в пленарна зала утре.
Искането се приема, ако за него са гласували повече от половината от присъстващите народни представители. При предсрочно освобождаване на председател или на заместник председател нов избор има в 14-дневен срок от приемането на решението. Дотогава Народното събрание се председателства от заместник-председателя, излъчен от най-голямата парламентарна коалиция, регистрирана в ЦИК за самостоятелно участие в изборите на 17 юни 2001 г.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.