В сегашния му вид управлението на здравната система е твърде централизирано и бюрократизирано, твърдят проф. Григор Горчев и д-р Борислав Китов в разписани от тях "Алтернативи за здравеопазването" като част от позицията на Алтернатива за българско възраждане (АБВ).
Според тях в управлението на НЗОК и здравните фондове, както и в контрола на здравните заведения, могат и трябва да се включат представители на гражданското общество, съсловните и пациентските организации.
Двамата посочват още, че финансирането на здравеопазването трябва да достигне до 8% от БВП чрез включване на допълнително доброволно частно здравно осигуряване и разделяне на настоящия здравен пакет на две части – една, финансирана от задължително здравно осигуряване, и втора, финансирана от доброволно допълнително осигуряване.
Според АБВейците заплащането на изпълнителите на първична и специализирана доболнична помощ трябва да става въз основа на постигнатите цели в качеството на лечение.
Това е доказан път за подобряване контрола на хроничните заболявания, намаляване на броя на хоспитализациите и смъртността, пишат Горчев и Китов.
Здравната мрежа трябва да се оптимизира, така че всяко извънболнично и болнично заведение да осигурява достъпна здравна грижа, допълват от гражданското сдружение на президента Георги Първанов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.