"Оценката, която представителите на Венецианската комисия ни дадоха за Изборния кодекс, беше много висока".
Това каза пред журналисти в парламента заместник-председателят на ПГ на ГЕРБ Искра Фидосова.
По думите й делегацията не е направила забележки, нито пък е изразявала особено мнение по кодекса.
Представителите на комисията са оценили високо приемането на кодекс, който обхваща правилата за гласуване на всички видове избори, каза Фидосова.
Те са одобрили регламентацията ЦИК да е постоянно действащ орган с петгодишен мандат, както и разпоредбите за финансиране на предизборните кампании, обясни тя.
Според нея от Венецианската комисия са оценили и факта, че в кодекса са спазени препоръките от докладите на ОССЕ и ПАСЕ.
ГЕРБ са информирали делегацията за решението на Конституционния съд за текстове от Изборния кодекс и за предстоящите промени за уседналостта във връзка с препоръките на съда.
Управляващите са помолили комисията за експертното становище за срока на уседналостта за изборите наесен.
На срещата е била коментирана разпоредбата в конституцията, която предвижда кандидати за депутати да не могат да имат двойното гражданство, каза още Фидосова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.