Обучението на студентите държавна поръчка трябва да се обвърже с реализацията им в България. Taзи идея лансира премиерът Бойко Борисов на форум на тема „Иновации и конкурентоспособност”.
"Чета в пресата, че нашите лекари се търсят в чужбина. Министър Игнатов да прецени и да предложи – дали когато държавата години наред дотира един студент, след това той трябва да стане и да си замине, без да има никакъв ангажимент към тази държава. Тогава защо ние дотираме? Ние на практика вадим от парите на данъкоплатците, за да подготвяме специалисти за друга държава", каза Борисов.
Пред журналисти министърът на образованието Сергей Игнатов отбеляза, че образованието е твърде скъпа услуга и ако наши, млади хора заминават в чужбина, трябва да се замислим как да променим системата. По думите му това може да стане с промяна в закона за висшето образование, която се подготвя.
Министърът отбеляза, че единствените притеснения са дали пазарът на труда може да поеме такива висшисти, които след приключването на обучението си по държавна поръчка биват задължени да работят в страната, например пет години.
Премиерът Борисов каза още, че увеличението на броя на чуждестранните студенти у нас ще позволи да има повече приходи, когато те се връщат обратно и ги „продаваме”. Премиерът припомни, че преди 20 години в България са се обучавали в пъти повече чуждестранни студенти.
Образователният министър Сергей Игнатов съобщи, че до 5 юни се очаква да бъде внесено в МС предложение за облекчаване на реда на приема на чуждестранни студенти в България.
Най-бедни сме, защото сме се „дали” по най-безобразния начин, заяви още Борисов.
По думите му България е продала най-големите си предприятия на възможно най-ниските цени.
„Много време отне, но в икономическото министерство успяха да направят най-сетне един разрез – къде очакваме и къде би било най-добре да предложим на инвеститорите да инвестират, кои са силните и слабите ни страни. Трябва да се работи много по-бързо и динамично“, изтъкна той.
Борисов припомни, че по Оперативна програма "Конкурентоспособност" има около 200 млн. евро и че се подготвят три технологични парка.
Убеден съм в бъдещето, което имаме в тези посоки и професии, каза Борисов. По думите му това, че големи компании са започнали да изграждат в България свои центрове за подготовка, е достатъчно показателно.
За радост цените на горивата продължават да падат. Положихме много усилия в условията на най-мощната криза.
Предишното правителство говореше, че няма криза, припомни премиерът.
Такива държави, по които въздишахме – Гърция и Португалия, сега вече са след нас", посочи Борисов. "Хватката не е само как да усвояваш еврофондовете, а и как да спазваш строга финансова дисциплина, допълни той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.