България се надява броят на руските туристи да се увеличи, заяви в петък на пресконференция в Москва българският външен министър Николай Младенов, цитиран от ИТАР-ТАСС.
"Напоследък се наблюдава интерес на чуждестранните туристи към България, включително и от Русия", добави Младенов.
"Само за последната половин година броят на издадените визи е нараснал с 50 процента, като средно на ден издаваме около 4000 визи в Москва, а в някои дни броят им е почти 5000," посочи още Младенов.
Работата по изпълнението на проекта за строителство на АЕЦ в Белене ще продължи след приключването на анализа на критериите за сигурност, заяви още Николай Младенов.
"Всичко зависи от работата по анализа на този проект", допълни Младенов, уточнявайки, че има няколко важни неща и на първо място проектът трябва да отговаря на критериите за сигурност, включително и на най-новите критерии.
"Група експерти, привлечени от българското правителство, най-внимателно проучват освен това икономическата и финансовата страна на този проект", допълни Младенов.
Българският външен министър не посочи срокове за възобновяването на проекта "Бургас-Александруполис", отбелязвайки, че все още не е приключен анализът за въздействието на проекта върху околната среда.
Младенов подчерта, че за това "не България има вина, а компанията, която трябва да представи съответната документация".
България възприема Русия като надежден партньор в областта на доставките на енергоносители, предаде още ИТАР-ТАСС, позовавайки се на изявление на външния министър Младенов.
"Не веднъж сме заявявали, че гледаме на Русия като на надежден партньор", подчерта Младенов.
Българският външен министър припомни енергийната криза от 2009 година. "Крайният ефект от това, което стана тогава, най-силно бе усетен в България. Това доведе до промяна в нашата енергийна стратегия", посочи Младенов.
Българският министър отбеляза, че сега основните цели на тази стратегия са: диверсифициране на пътищата на доставките, диверсифициране на източниците, изграждане на междинни звена, които ще свържат българските тръбопроводи със съседните страни, увеличаване на мощностите на хранилищата за газ в случай на
криза, а също възможност за смяна на посоките на доставките на енергоносителите.
(БТА)