Европейският съюз ще остави България и Румъния извън Шенгенското пространство в близкото бъдеще, въпреки че двете страни са изпълнили необходимите технически критерии, съобщи Асошиейтед прес.
Днешното намерение на вътрешните министри от ЕС е на фона на засилващи се опасения от нелегална имиграция и престъпност на континента.
Шенгенската система за свободно пътуване вече бе нарушена от плана на Дания да възстанови митническите проверки, посочва АП.
Германия разкритикува Дания, че е подкопала един от крайъгълните камъни на европейското единство с планираните гранични проверки.
Холандия обяви днес, че оставя за догодина решението кога България и Румъния да станат част от Шенгенското пространство за свободно движение, предаде Франс прес, като се позова на холандския министър за имиграцията Херд Леерс.
Още е прекалено рано да се вземе решение и без съмнение ще трябва да мине известно време, преди да сме в състояние да го направим, обясни Леерс. Той подчерта, че при това Холандия иска България и Румъния да се присъединят към Шенген след изпитателен период.
Ще изискваме от новите страни да контролират ефективно общите ни граници. Освен това е наложително съдебните реформи в България и Румъния да са ефективни и необратими, каза той.
Правителствата на страните членки на Шенгенското пространство очакват доклада на Европейската комисия, който трябва да бъде публикуван през юли, за реформите на съдебната система и за борбата с корупцията в двете страни, отбелязва АФП.
Ще проучим внимателно този документ, заяви Леерс и подчерта, че решението на неговото правителство ще отнеме известно време.
Холандският министър по европейските въпроси Бен Кнапен заяви, че България и Румъния не са готови да се присъединят към Шенген, предаде австрийската агенция АПА.
Изпитателният срок ще продължи до следващия доклад на комисията, предвиден за 2012 г., уточни анонимен холандски източник.
Холандското правителство попари надеждите за бързо присъединяване на България и Румъния към Шенген, като поиска изпитателен период от най-малко една година, за да се убеди в тяхната способност да контролират границите на общото пространство без вътрешни граници, отбелязва АФП.
Агенцията припомня, че за приемане на нови страни членки е необходимо единодушие на сегашните 26 шенгенски държави.
Резервите на Холандия са споделяни от Франция, Германия, Швеция, Финландия и Дания. Тези държави са обезпокоени от корупцията в България и Румъния, която според тях подкопава способността на двете страни да се борят срещу организираната престъпност и да контролират реално външните граници на Шенген за незаконен трафик, включително на хора и наркотици.
"Германия иска да се убеди, че ситуацията в (България и Румъния) се нормализира и подобрява, що се отнася най-вече до корупцията, юридическата сигурност и правовата държава", заяви в Люксембург германският министър на вътрешните работи Ханс-Петер Фридрих.
Източници от германската делегация съобщиха, че Фридрих и френският му колега Клод Геан са се споразумели да изчакат публикуването на доклада на Европейската комисия през юли, преди да вземат решение.
Европейският комисар за вътрешните работи Сесилия Малмстрьом призна тази сутрин, че не очаква на днешната среща да бъде определена дата за присъединяване на България и Румъния към Шенген, предаде АПА.
Шенгенското пространство за свободно движение включва 22 от 27-те държави от Европейския съюз - без Великобритания и Ирландия, които и не искат да влизат в него, Кипър, Румъния и България. В Шенген са Швейцария, Норвегия, Исландия и Лихтенщайн, които не членуват в ЕС.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.