Трябва ли да има парламентарна квота в ръководството на ВСС, да остане ли триинстанционното производство и да се промени ли структурата на съдебната система са въпроси, които трябва да бъдат дискутирани във връзка с промяната в конституцията.
Това каза министърът на правосъдието Маргарита Попова по повод предвижданите законодателни промени във връзка с кризата ВВС.
Във вторник правосъдният министър свика обществения си съвет и поиска да започне обсъждане на конкретни предложения за промяна на конституционния модел на устройството и управлението на съдебната система.
„Най-важното нещо, което трябва да се дискутира, е как трябва да се избира ръководството на съдебната система, за да има абсолютна сигурност, че възможностите за външни и политически влияния върху този управителен орган са минимални“, коментира Попова преди заседанието на МС.
По тази причина тя обясни, че ще се дебатира трябва ли да има парламентарна квота и ако да – тя каква част трябва да бъде от общия брой на членовете на Висшия съдебен съвет, как трябва да се избират членовете от парламентарната квота, ако остане такава, да се подобрят правилата за избор на членове на ВСС, избрани от самата магистратска общност.
Това е единият коловоз, в който ще вървим в разговорите за промяна на конституцията, каза Попова.
Дойде време да поговoрим и за това имаме ли нужда вече от триинстанционно произвoдство, което така или иначе залага въпроса за правосъдие по-дълго, отколкото обикновено, изтъкна още правосъдният министър.
Натовареността и равномерното разпределение на делата, които се гледат, също са сред дискусионните теми.
Друг проблем е структурната реформа на съдебната система – дали има нужда от 28 административни съдилища, дали не трябва да се заговори за преструктуриране на броя на съдилищата и на прокуратурите.
За необходимостта от реформа в съдебната система се заговори след назначаването на Владимира Янева за председател на Софийския градски съд. Изборът на ВСС отприщи вълнà на недоволство от начина, по който се извършват назначенията в системата.
Преди седмица Съюзът на съдиите в България призова за оставка на Висшия съдебен съвет и излезе с конкретни предложения за промени в съдебната власт, сред които ВСС да не бъде постоянно действащ орган, мандатът на членовете да се намали от 5 на 3 години и да има разделяне на прокурори и съдии при кадровите въпроси.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.