С лозунги "България – бунище" срещу новия закон за управление на отпадъците (ЗУО) търговци на скрап протестират пред Народното събрание.
На други плакати е написано: „Спрете далаверите с талони, къде са екотаксите”, „Ние не сме крадци, МВР тях да ги лови”.
Протестиращите се оплакаха, че от три месеца искат разговори с министъра на околната среда Нона Караджова, за да участват при писането на проектозакона, но отговор не са получили. Затова и на един от плакатите е написано "МОСВ обрича на глад над 300 000 души".
Над 5000 собственици на фирми, служители и организации за рециклиране на отпадъци са заявили участие в протеста в столицата.
Той е организиран от новосъздадената Гражданска инициатива на търговците на отпадъци от черни и цветни метали и тяхното рециклиране.
Според представителите на бизнеса новият ЗУО няма да спре кражбите на метали, защото и в сега действащото законодателство има норми за ограничаване на кражбите, но те не се прилагат.
„В бранша има много проблеми, които законът не решава, а създава нови, които ще доведат до затваряне на над 1100 работещи фирми и ще оставят без препитание близо 14 000, пряко заети в събирането, третирането и рециклирането на отпадъци“, се посочва в съобщение на организацията.
От бранша определят промените в закона, свързани с рязкото ограничаване на броя на площадките за отпадъци, като „опит на държавата да монополизира“ добре работещ сектор, за да останат само 5-6 представители на бизнеса.
Към момента действащите площадки за черни и цветни метали в страната са около 2400, за изграждането на които бизнесът е инвестирал над 1,1 млрд. лева за последните 10 години, обясняват от новосъздадената организация.
Затова от гражданското сдружение ще внесат в Народното събрание петиция с искане за замразяване на новия законопроект за управление на отпадъците, а след това и в Европейския парламент, „за да стане ясно как се пишат закони у нас“.
Пред БТА заместник-министърът на околната среда и водите Евдокия Манева заяви, че едно от двете основни предложения в новия закон е плащанията в системата за търговия с черни и цветни метали да се извършват по безкасов път.
По думите й другият нов момент е предвидената забрана след две години металите да се продават от физически лица.
Според Манева недоволството на търговците на скрап е насочено към вече действащите промени в закона, а не към предвижданите текстове в новия закон, който трябва да се гледа от Министерския съвет следващата седмица.
Заради протеста движението в центъра на столицата е блокирано. Разрешението на общината е дадено до 16,30 в района на пл. "Народно събрание", без да се навлиза по бул. "Цар Освободител", и извън двуметровата зона за сигурност на парламента.
Пред НС има желязни ограждения, засилено полицейско присъствие, пожарникарска кола и линейка
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.